hukuk.forum.st
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hukuk,hukuki,adliye,dava,müvekkil,hukuk haberleri,avukat,savcı,hakim,forum

AramaLatest imagesAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Nimet Çubukçu : Andımız Kaldırılabilir

YazarMesaj
Jensen
Hukuk Forum
Jensen

Giriş Tarihi : 30/03/09
Yer : İstanbul
Rep Puanı : 14472
Rep Gücü : 6503
Nimet Çubukçu : Andımız Kaldırılabilir  2duy3hj

Nimet Çubukçu : Andımız Kaldırılabilir  Empty
MesajKonu: Nimet Çubukçu : Andımız Kaldırılabilir    Nimet Çubukçu : Andımız Kaldırılabilir  EmptyCuma Eyl. 17, 2010 9:21 am

Sivil toplum kuruluşları, liselerde zorunlu olarak okutulan Milli Güvenlik dersinin kaldırılması için harekete geçti. Özgür-Der ve Mazlum-Der'in Türkiye çapındaki bütün şubeleri, bulundukları İl Milli Eğitim Müdürlüklerine Milli Güvenlik dersi ile andımızın kaldırılması için dilekçe verdi. Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, “Biz bu dayatmanın kaldırılmasını talep ediyoruz. Bunlar insan haklarına aykırı durumlar” dedi.

Sivil toplum kuruluşları liselerde zorunlu olarak okutulan Milli Güvenlik dersleri ve her sabah okunması zorunlu tutulan andımızın kaldırılması için harekete geçti.
Özgür-Der ve Mazlum-Der'in Türkiye çapındaki bütün şubeleri, bulundukları İl Milli Eğitim Müdürlüklerine Milli Güvenlik dersi ile andımızın kaldırılması için dilekçe verdi.

“AND VE MİLLİ GÜVENLİK DERSLERİ İNSAN HAKLARINA AYKIRI”

İstanbul Cağaloğlu'nda bulunan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gelen Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ve Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Cihat Gökdemir, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya dilekçe gönderdi. Çıkışta bir açıklama yağan Cihat Gökdemir, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin, Bakan Çubukçu'ya göndermek istedikleri dilekçeyi kabul etmeyerek bürokratik engeller çıkardıklarını ifade etti. Gökdemir, “Bürokratik engeller çıkarılınca, dilekçemizin üst yazısını değiştirerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sunduk” dedi. Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ise “Okulların kapandığı bugün de eğitim kurumlarımızda birçok problem var. Bunların başında and ve milli güvenlik dersleri geliyor. Bu dayatmanın kaldırılmasını talep ediyoruz. Bunlar insan haklarını aykırı durumlar” dedi.
Eylemde ayrıca, “Irkçı şöven and kaldırılsın”, “Militarist müfredata hayır” dövizleri taşındı. Bugün de saat 12.30'da Saraçhane Parkı'nda geniş katılımlı bir basın açıklaması yapılacak. İlköğretimde sabahları çocuklara and içirilmesine ve liselerde Milli Güvenlik dersleri dayatmasına son verilmesine yönelik talep, Özgür-Der ve Mazlum-Der'in İstanbul dışındaki şubeleri tarafından da basın açıklamalarıyla gündemleştirilecek.

DİLEKÇEDE NE VAR?..
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sunulan dilekçede şu ifadelere yer verildi: “İlköğretime adım atar atmaz açıkça ırkçı, ayrımcı ve askerî formatta düzenlenmiş ulusal and içme törenlerine zorlanan çocuklarımızın muhatap olduğu zulmün sürdürülmesine daha ne kadar müsaade edilecektir?.. Çocuklarının, devletin ve resmi ideolojinin militer ruhunu enjekte edeceği kobaylar olarak kullanılmasına hiçbir aile müsaade edemez. Eğitim öğretimde andların, ulusal gün ve bayramlarda törenlere katılımın zorunlu tutulması kadar derin tahribatlara yol açan diğer bir konu da liselerde verilen Milli Güvenlik dersleridir. Milli Güvenlik dersleri gerek müfredatları, gerekse bu dersi veren TSK subaylarının misyonlarıyla, eğitim alanlarını kışlaya, öğrencileri de emir erine dönüştürmektedir. Sözde Milli Güvenlik dersi vermek için okula gelen subaylar, öğretmenden öğrenciye herkesi fişlemektedir. Okullar ve öğrenciler, Ergenekon benzeri cuntaların faaliyet ve tatbikat alanları olmaktan çıkarılmalıdır.”

Vakit

Nimet Çubukçu : Andımız Kaldırılabilir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ramazan'daki 5 Nimet
» Bakan Çubukçu’dan Kız Öğrencilere Müjde