hukuk.forum.st
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hukuk,hukuki,adliye,dava,müvekkil,hukuk haberleri,avukat,savcı,hakim,forum

AramaLatest imagesAnasayfaKayıt OlGiriş yap

kıyafet serbesttir!

YazarMesaj
Jensen
Hukuk Forum
Jensen

Giriş Tarihi : 30/03/09
Yer : İstanbul
Rep Puanı : 14472
Rep Gücü : 6503
kıyafet serbesttir!  2duy3hj

kıyafet serbesttir!  Empty
MesajKonu: kıyafet serbesttir!    kıyafet serbesttir!  EmptyPaz Ekim 07, 2012 12:03 am

Arkadaşlar milli eğitim açıklamasını hiç üşenmeden sizlere sunmak için yazdım. neden yazdım çünki sitedeki yazılar kopyalamaya yasaklanmıs bende bilgimiz olsun diye yazmaya karar verdim . kılık kıyafet hakkında merak ettiklerinizi yazıyı okuyarak anlayabilirsiniz. şimdiden teşekkürler.
Milli Eğitim Bakanı , okullarda saç uzatmaya karışılmaması , bu nedenle öğrencilere uzaklaştırma cezası verilmemesi ve haftanın 1 günü okula serbest kıyafet ile gelinebilmesi için düzenlemeler yapabilecekrini söylemiş bence. cok yerinde ve güzel bir düşünce tebrik ederim. her zaman böyle çağdaş uygulamalara yönelmek lazım . etraftan duyuyoruz serbest kıyafet konusu zaten bazı özel okullarda uygulanıyor, neden tüm okullarda haftanın bir günü uygulanmasın ki? hem bu cocuklarda
sosyalliğide artıracagi gibi çocukların özgüvenini de geliştirecektir

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Saç uzunlugu problemi yüzünden öğrencilerin olması da tarihe karışacaktır. bence bu düzenlemeler yerinde düzenlemelr olacaktır. cocuklar böylece okulun bir zorunluluk ailelerin onları devlete teslim ettiği zorunlu bir mekan olarak algılanmalarının da önüne gecilecektir. Çocuklar , okulun kendileri için bir hayatı öğrenme mekanı oldugunu anlayacaklardır. çocuk okulu bir sıkıntı , hapishane olarak algılamamalıdır. okul ile hayat sürekli kaynaştırılmalıdır. cocuk kafasının içindeki prangalardan kurtulmalı somut şeyler yapmalı , girişimci olmayı öğrenmelidir. mesela hatırlıyorum ilkokulda öğrenciyken bizi halk kütüphanelerine getirirlerdi , ağaç dikma şenliklerine gitirirlerdi , orta okul , lisede bir iki kez camiye , fabrikaya getirmişlerdi . bunlar en azından bana okumayı , bilgiyi , yeşili sevmeyi , emeğe saygıyı , maneviyata önem vermeyi filan öğretti . çocukların genç yaşta böyle ortalmları bilmesi öğrenmesi kalıcı bir şekilde hayatı onlara öğretecektir. yine okula girişlerde zamanında uzun saçlarımız nedeniyle az sıkıntı yaşamamıştık. oysa , televizyonlarda dünya çocuklarının böyle bir saç problemi olmadıgını çok iyi görüyorduk ama ülkedeki hayat buna malesef izin vermiyordu . tamam disiplinide okulda öğrenmemiz lazım ama bunun yapılış şeklide cok önemli

Şimdi öğrencileri bana göre hayatın canlı oldugu tüm mekanlara getirmek lazım mesela adliye binlarına , hastanelere , pazar yerlerine , çarşılara , fabrikara vb. ürün yetiştirmeyi , somut ve eserler ortaya koymayı cocuklara okulda öğretmeliyiz . benimsetmeliyiz. okullarda hayat haric her türlü bilgi veriliyor ama bunların pek fazla ileride cocuklara faydası olmuyor . oysaki bilgi kullanıldıkca değerlidir. bu ülkede bir zamanlar köy enstitüleri diye birşey varmıs orada mezun olanların hayata ne kadar artı katııklarını tarih kitapları yazıyor. bu tecrübelerden de yararlanma bence harika olur okul ile hayat iç içe olmalı . teori ile pratik birlikte yapılmalı

Okulda serbest kıyafet sinyali

Bakan dinçer : '' Saçı uzun diye hiçbir çocugu okuldan uzaklastırmayınız''

BAHAR ATAKAN / Milliyet 81 bin 600 eğitim yöneticisine yönelik hazırlanan videolar meb'in resmi internet sitesine yüklendi . eğitim yöneticilerine projeler , deişiklikler ve 12 yıllık kademeli eğitimle ilgili bilgi veren Milli eğitim bakanı ömer dinçer '' öğrencilerin kılık kıyafetinde serbest uygulamalara gidileceğinin '' sinyalini verdi !

Dinçer , özetle şunları kaydetti
'' önümüzdeki yıl açılıştan itibaren hiçbir çocugumuzu kılık kıyafeti sebebiyle aşağılamayızı '' [ evet arkadaşlar 6 haziranda acıkladı bu sözü önümüzde yıl yani şuan okudugumuz sene! şuan serbest anlamına geliyor! ] '' onları geri göndermeyiniz . saçı uzun diye hiçbir cogugu okuldan uzaklaştırmayınız öğretmenlerinin ve öğrencilerinin yanında onların saçını keserek rencide etmeyiniz . içinde bulundugumuz toplum anlayışı ve yaşadıgımız iklim sebebiyle hiçde doğru olmadıgını görmelisiniz. yeni iklim yaratmaya cocuklara da saygı göstermeye ihtiyacımız var. onlarda biraz kendilerini gerçekleştirsinler. bırakın SAÇLARINI UZATSINLAR , bazen farklı bir şey giysinler . belki gerekirse özel olarak yapabilirsiniz. haftanın bir günü serbest kıyafet uygulayarak durumu gözleyebilir yeni hava yaratabilirsiniz. cocuklarımızın okula aidiyetlerini artıracagını düşünüyorum. genel anlamıyla kılık kıyafet yönetmeliğine uymayı size tavsiye ediyorken , özel anlamıyla aslında cocuklarımızın yağtıgı ufak tefek kaçamaklara ve benzeri husulara göz yummanızın aslında siz büyükler için daha iyi bir durum oldugunu ifade etmek istiyorum. '

KAYIT PARASI ALANDAN HESAP SORACAGIM

Okullarda bağış alınmasını yasaklamadıgını dile getiren dinçer , zaman zaman eğitim yöneticlerine sert mesajlarda verdi . dinçer kayıt zamanı bağış alınmasını yasakladım. kayıt zamanı bağış alan hem okul hem aile birliği yöneticileri hemde okuıl yöneticilerinden hesap soracagımı bilmenizi istiyorum . kayıttan sonra ilerleyen zaman içinde velileri toplayıp okulunuzun derdini anlatıp bağış alabilirsiniz. kayıt zamanı usulsüz şekilde makama dayalı gücünüzü kullanarak hiç kimsende para alamazsınız. kapıcı ailelerden 500-1000 lira alındıgını görüyorum ve sorusturma açıyorum bunu sizler değil okul aile birliği alacak. kayıt zamanı bağış parası alan okul sayısı 3 bin civarında , 42 bin 500 okulumuz var . 39-40 bi okulda kayıt zamanı bağış alınmıyorken. 3 bin okulda kayıt parası alınmasının eğitim sistemine geliştirmeye ne katkısı olacak ? okul müdürleri tüccar müteahhit veya servis sağlayıcısı değildir .

Dinçer, özetle şunları kaydetti:

“Önümüzdeki yıl okul açılışından itibaren hiçbir çocuğumuzu kılık kıyafeti sebebiyle aşağılamayınız. Onları geri göndermeyiniz. Saçı uzun diye hiçbir çocuğu okuldan uzaklaştırmayınız. Öğretmenlerinin ve öğrencilerinin yanında onların saçını keserek rencide etmeyiniz. İçinde bulunduğumuz toplum anlayışı ve yaşadığımız iklim sebebiyle hiç de doğru olmadığını görmelisiniz. Yeni iklim yaratmaya, çocuklarımıza da saygı göstermeye ihtiyacımız var. Onlar da biraz kendilerini gerçekleştirsinler. Bırakın saçlarını uzatsınlar, bazen farklı bir şey giysinler. Belki gerekirse özel gün olarak yapabilirsiniz. Haftanın bir günü serbest kıyafet uygulayarak durumu gözleyebilir, yeni hava yaratabilirsiniz. Çocuklarımızın okula aidiyetlerini artıracağını düşünüyorum. Genel anlamıyla kılık kıyafet yönetmeliğine uymayı size tavsiye ediyorken, özel anlamıyla aslında çocuklarımızın yaptığı ufak tefek kaçamaklara ve benzeri husulara göz yummanızın aslında siz büyükler için daha iyi bir durum olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Yorumlar (2)

5 yıl önce yazdığım "KILIK KIYAFET DEVRİMİ" başlıklı yazı sitede.Bakan bey dikkatli okumuş demek ki.Bu hükümeti anlamak mümkün değil; bir yanda yobazlık (internette %50 sansür var) bir yanda da böyle çağdaş uygulamalar (benden çalmış olsalar bile)
Kerim Korkut
15.09.2012 19:00

Evet gerçekten güzel olmuş bencede.Çünkü bende bir öğrenciyim ve saçımın bana uygun olanı uzun tarzıydı.Bu yönden benim için iyi oldu.
KAAN BERK GÜLTEKİN
02.09.2012 20:25

KAYNAK : [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

kıyafet serbesttir!
1 sayfadaki 1 sayfası