hukuk.forum.st
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hukuk,hukuki,adliye,dava,müvekkil,hukuk haberleri,avukat,savcı,hakim,forum

AramaLatest imagesAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Atatürk'ün Din Hakkındaki Düşünceleri ve Sözleri

YazarMesaj
Jensen
Hukuk Forum
Jensen

Giriş Tarihi : 30/03/09
Yer : İstanbul
Rep Puanı : 14472
Rep Gücü : 6503
Atatürk'ün Din Hakkındaki Düşünceleri ve Sözleri  2duy3hj

Atatürk'ün Din Hakkındaki Düşünceleri ve Sözleri  Empty
MesajKonu: Atatürk'ün Din Hakkındaki Düşünceleri ve Sözleri    Atatürk'ün Din Hakkındaki Düşünceleri ve Sözleri  EmptyPtsi Eyl. 13, 2010 8:43 pm

Atatürk'ün Din İle İlgili Sözleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Atatürk Din Hakkında Söylediği Sözler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Atatürk'ün İslam Dini Hakkında Söylediği Sözler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

"Türk Milleti daha dindar olmalıdır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bizzat hakikate nasıl inanıyorsam[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] buna da öyle inanıyorum."

"Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur"; "Din vardır ve lazımdır.

"Sonra Kuran'ın tercüme ettirilmesini emrettim. Bu da ilk defa olarak Türkçeye tercüme ediliyor. Hz. Muhammed'in hayatına ait bir kitabın tercüme edilmesi için de emir verdim."

"Camilerin mukaddes mimberleri halkın ruhi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ahlaki gıdalarına en yüksek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] en verimli kaynaklardır. Minberlerden halkın anlayabileceği dille ruh ve beyne hitap edilmekle Müslümanların vücudu canlanır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] beyni temizlenir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] imanı kuvvetlenir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kalbi cesaret bulur."

"Allah birdir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şanı büyüktür. Allah'ın selameti[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sevgisi üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri Allah tarafından insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun temel esası[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hepimizce bilinmektedir ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Yüce Kuran'daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] mantığa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor."

"Bizim dinimiz en makul ve en doğal bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin doğal olması için akla[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tekniğe[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ilme ve mantığa uygun olması gerekir. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]. İslam'ın sosyal hayatı içinde hiç kimsenin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bir özel sınıf halinde varlığını sürdürme hakkı yoktur. Kendilerinde böyle bir hak görenler dini kurallara uygun harekette bulunmuş olmazlar. Bizde ruhbanlık yoktur[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hepimiz eşitiz ve dinimizin kurallarını eşit olarak öğrenmeye mecburuz"

"Düşmanlarımız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bizi dinin etkisi altında kalmış olmakla itham ediyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] duraklamamızı ve çöküşümüzü buna bağlıyorlar; bu bir hatadır. Bizim dinimiz hiç bir vakit kadınların[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah'ın emrettiği şey[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Müslüman erkekle[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Müslüman kadının beraberce din öğrenerek eğitilmesidir. Kadın ve erkek bu ilim ve eğitimi aramak ve nerede bulursa oraya gitmek ve onunla mücehhez olmak zorundadır. İslam ve Türk tarihi incelenirse görülür ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bugün kendimizi bin türlü kuralla bağlanmış zannettiğimiz şey yoktur. Türk sosyal yaşantısında kadınlar bilimsel yönden eğitim ve öğretim görmekte ve diğer konularda erkeklerden katiyen geri kalmamışlardır. Belki daha ileri gitmişlerdir."

"Türk Milleti daha dindar olmalıdır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] demek istiyorum. Dinime[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bizzat hakikate nasıl inanıyorsam[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] buna da öyle inanıyorum. Şuura muhalif[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] terakkiye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor. Halbuki Türkiye istiklalini veren bu Asya milleti içinde daha karışık[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sun'i[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] batıl inanışlardan ibaret bir din daha vardır. Fakat bu cahiller[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu acizler sırası gelince aydınlanacaklardır. Eğer ışığa yaklaşamazlarsa kendilerini mahv ve mahkum etmişler demektir. Onları kurtaracağız."

1 sayfadaki 1 sayfası