hukuk.forum.st
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hukuk,hukuki,adliye,dava,müvekkil,hukuk haberleri,avukat,savcı,hakim,forum

AramaLatest imagesAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Erdoğan Atatürk'ten Sonra En Büyük İkinci Lider Oldu

YazarMesaj
Jensen
Hukuk Forum
Jensen

Giriş Tarihi : 30/03/09
Yer : İstanbul
Rep Puanı : 14472
Rep Gücü : 6503
Erdoğan Atatürk'ten Sonra En Büyük İkinci Lider Oldu  2duy3hj

Erdoğan Atatürk'ten Sonra En Büyük İkinci Lider Oldu  Empty
MesajKonu: Erdoğan Atatürk'ten Sonra En Büyük İkinci Lider Oldu    Erdoğan Atatürk'ten Sonra En Büyük İkinci Lider Oldu  EmptyPtsi Eyl. 13, 2010 5:00 pm

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Dış basın kaynakları, referandum sonucunun Başbakan Tayyip Erdoğan ve partisi için bir güvenoyu desteği yansıttığını ve 2011 seçimleri öncesinde AK Parti'nin gücünü artırdığını belirtti.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Referanduma yabancı basın organları da büyük bir ilgi gösterdi. Dünyanın önde gelen bir çok yayın organı, Türkiye’de yerleşik muhabirleri ya da Türkiye’ye referandum için gönderdikleri muhabirleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip etti. Aralarında Reuters, Financial Times, New York Times ve Wall Street Journal gibi yayın organlarının ortak kanısı ise bu sonuçların Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ın iktidarını güçlendireceği yönünde.

ORTADOĞU BASINI

HAARETZ: Referandum zaferiyle Erdoğan Atatürk'ten sonra en büyük ikinci lider oldu
Bu, Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ın ulusal seçimlerdeki dördüncü zaferi. İsrail’de sevilmeyen adam olsa da, Erdoğan Türkiye’de kalıcı bir kazanan durumunda. Geçtiğimiz gün yapılan referandum da Erdoğan’ın İslam kökenli partisi için bir zafer oldu.

Sonuçlar Erdoğan’ın ordu ve yargı sistemi üzerinde kontrolünü artıracağı gibi, benimsediği ideoloji için de bir zafer oldu. Artık sivil mahkemelerde yargılanacak olan ordunun bir başka darbe planlaması ve Yargıtay’ın geçmişte olduğu gibi parti kapatması zor bir ihtimal.

Erdoğan artık halinden memnun bir şekilde önüne ve arkasına bakabilir. Ülkesini uluslararası toplumda daha zengin, daha istikrarlı ve güçlü kıldı. Erdoğan’ın dün alınan sonuçların ardından 2011 seçimlerinden de galip çıkması, onu Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından en uzun görev yapan ve en nüfuzlu lider haline getirecek. Geçtiğimiz gün kabul edilen reformlar 80 yıllık laik ideolojiyi tersine çevirebilir, yerine Erdoğancılık adı verilen yeni politik inancı getirebilir.

Haaretz gazetesi yazarı Alon Liel'in "[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]"

EL CEZİRE: Türkler referandumda “evet” dedi
Türkler, İslami etkili hükümetle laik karşıtları arasında bir mücadele olarak görülen referandumda, yargıyı yeniden şekillendirecek ve ordunun güçlerini sınırlandıracak olan anayasal değişiklikler onaylandı.

El Cezire muhabiri Anita McNaught’un, başkent [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’dan aktardığına göre, sonuçlar “muhtemelen hükümetin umduğundan daha iyi” oldu. McNaught, farkın daha küçük olmasının hükümetin istikrarına zarar verebileceğini belirtti.

Referandumla ilgili kutuplaşma Türkiye’nin parçalı siyasi yapısını yansıtıyor. Bu yapıda [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’nin omurgasını oluşturan yükselişteki dindar Müslümanlardan oluşan orta sınıf Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kurduğu 1923 yılından bu yana iktidarı elinde tutan laik elitlere meydan okudu.

Erdoğan’ın önde gelen danışmanlarından İbrahim Kalın El Cezire’ye “Mücadele İslamcılarla laikler arasında değil, reformcularla statükoyu destekleyenler arasında” dedi.

McNaught muhalefet partilerinin değişikliklere karşı etkili bir kampanya yürütemediklerini belirtti. McNaught “CHP lideri kayıtlarla ilgili sorunlar yüzünden oy kullanamadı. Bu da ‘hayır’ kampanyasındaki sorunların bir sembolü” dedi.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] BASINI

NEW YORK TIMES: Türkiye’de reformlar açık farkla kabul edildi
Türkiye’de seçmenler referandumda kapsamlı anayasa değişikliğini kabul ederek İslamcı kökene sahip hükümete büyük bir zafer daha kazandırdı. Hükümet Türkiye’deki iktidarın, ülkeyi tarihinin büyük bir kısmında yöneten laik Batılı elitten alınması yönündeki adımlarına devam etti.

Analistler sonuçların hükümetin önümüzdeki ilkbaharda yapılacak seçimleri kazanma şansını artırdığını ancak kutuplaşmanın derinleştiği ülkede keskin ideolojik ayrımları daha da güçlendirebileceğini belirtti. Referandum sonuçlarının son dönemde ekonomide yaşanan sorunlar nedeniyle desteğini kaybetmeye başlayan hükümetin gücünü artıracağını belirten analistler, Erdoğan’ın üçüncü seçimden de zaferle çıkabileceğini ifade etti.

Anayasanın orduya ve hukuka çok fazla yetki verdiğinden endişe eden demokrasi yanlısı aktivistler bu kez de ibrenin diğer tarafa doğru çok fazla kaydığından endişe ediyor. Paket Avrupa Komisyonu tarafından da desteğini almasına karşın, Avrupalı yetkililer değişikliklerin yargıyı siyasallaştırabileceğinden ve ülkeyi kutuplaştırabileceğinden endişe ediyor.

"[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]"

WALL STREET JOURNAL: Türkler anayasa değişikliklerini kabul etti
Türkler Pazar günü büyük bir çoğunlukla anayasanın değiştirilmesi yönünde oy kullanırken, Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve İslami eğilimli hükümetine de önümüzdeki yıl yapılacak seçimler öncesinde sürpriz bir katkı yaptı.

26 maddelik anayasa değişikliği paketi Türkiye’nin geleceğinin belirlenmesi mücadelesinde iki taraf açısından da önemli bir dönüm noktası olarak görülüyordu. Laik kesim ile diğer Erdoğan’ın temsil ettiği yükselen muhafazakar elit arasındaki bu mücadelede Erdoğan tartışmasız bir zafer kazanmış gibi göründü.

Pakete muhalefet edenler değişikliklerin hükümet üzerindeki gerekli kontrolleri ortadan kaldırabileceğini söyledi. Öte yandan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve AB’den değişiklikleri destekleyen açıklamalar geldi.

Her ikisi de şu an kendilerini laik olarak tanımlayan küçük gruplar tarafından yönetilen [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’yla ilgili değişiklikler birçok Türk’te Erdoğan’ın demokrasiyle ilgilenmediği ve devletin bütün alanlarında kontrol sağlayarak muhalefeti ezmek istediği yönünde endişe uyandırıyor.

LOS ANGELES TIMES: Seçmenlerden anayasa değişikliklerine destek
Erken sonuçlar seçmenlerin yüzde 58’inin cinsiyet ayrımcılığı, sivil özgürlükler, işyeri hakları ve darbe liderlerinin yargılanması gibi maddeler içeren değişiklikleri onayladığını gösterdi. Sonuçlar Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’a ve partisine büyük bir katkı oldu.

Türkiye’nin iktidardaki İslamcı partisi ve karizmatik lideri, Pazar günü toplumun iki kültürel kampını karşı karşıya getiren ve yakından izlenen anayasa değişikliği referandumunda tartışmasız bir zafer kazandı.

Seçim sonuçları anket rakamlarının ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’nin beklentilerinin üzerinde olurken, Erdoğan’a önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimler öncesi büyük bir katkı sağladı.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ekranlarındaki seçim sonucu haritaları da ülkedeki bölünmüşlüğü ortaya koydu.

Bu [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Los Angeles Times’da yayımlanan “[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] POST: Referandum sonuçları Erdoğan’a güven kazandırdı
Anayasa değişikliği paketini oylamak için Pazar günü yapılan referandum Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] için de bir güvenoyu özelliği taşıdı. Referandum, Türkiye’deki laik düzen ile Erdoğan’ın İslam kökenli [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’si arasındaki son politik savaş oldu.

Alınan sonuçlar, 2011 seçimleri öncesinde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ye kuvvet verirken, analistler iktidar partisinin bu durumdan fayda sağlamak için genel seçimleri öne çekebileceğini belirtti.

Anayasa değişikliğini savunanlar, ordunun savunduğu laik düzene ait geleneksel yönetiminde değişiklik yapılması adına referandumu önemli bir adım olarak görüyor. Toplumun büyük kesimi teklif edilen anayasa değişikliği paketinin içeriği hakkında bilgi sahibi değildi. Yapılan anketler seçmenlerin yüzde 50’sinin sunulan değişikliklerden bir tanesini bile bilmediklerini gösterdi. Buna rağmen katılım yüzde 78 olarak gerçekleşti.

BLOOMBERG: Erdoğan laik mahkemeler ve ordu üzerindeki gücünü artırdı
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ın Pazar günü referandumda kazandığı zafer ile Temmuz ayında yapılacak genel seçimler öncesinde iktidarda üçüncü bir dönemi kazanma şansını artırdı. Yapılacak değişiklikler, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] iktidara geldiğinden bu yana haklarını çiğneyen İslamcılığa karşı kendilerini son savunma hattı olan general ve yargıçların güçlerini kısıtlayacak.

Analistler, referandum sonucunun Erdoğan’ın genel seçimler öncesi elini güçlendirdiği ve “politik makinesinin” rakiplerine kıyasla daha iyi işlediğini gösterdiğini belirtti. Anayasa değişiklikleri, ‘evet’ oranının yüzde 90’ları aştığı güne doğu illerinde büyük destek gördü.

CNN: Erdoğan referandum zaferini kutluyor
Zaferinin ardından konuşma yapan Erdoğan, referandum kampanyası sürecinde hakaret ettiği politik rakiplerinden özür diledi. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ise, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’nin yargı sisteminde değişiklik gören maddeleri daha az tartışma konusu olan maddelerle örttüğünü, böylece “zehirli bir hapı çikolata gibi sunduğunu” belirtti. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], referandum sonucuyla devletin tüm kollarının tek bir adamın emrine gireceğini ve Saddam Hüseyin ile Hitler gibi bir yönetim oluşacağını belirtti. Yargıçlar ise değişikliklerin yargı sistemini siyasetin eline düşüreceği uyarısında bulundu.

Referandum, laikler ile Erdoğan’ın İslam kökenli partisi arasındaki güç mücadelesinin son savaş alanını oluşturdu. Yabancı analistler, referandumun anayasa değişikliği reformu olarak sunulduğunu ancak kısa zamanda hükümetle muhalefet arasındaki yüzleşme haline geldiğine dikkat çekti.

CHRISTIAN SCIENCE MONITOR: Referandum Erdoğan’ın İslam kökenli partisini güçlendirdi
Anayasa değişikliği paketinin onaylanması Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ın iktidar partisine belirgin bir güç kazandırdı. Kamuoyu anketlerinin ortaya koyduğundan daha büyük bir farkla sonuçlanan referandum, Erdoğan ve partisine gelecek yılki genel seçimler öncesinde büyük bir zafer getirdi.

Kabul edilen maddeler Erdoğan’a yargı sistemi üzerinde güç kazandırırken, destekçileri bu değişikliklerin Avrupa standartlarına uyum sağlamak ve orduyu sivil otoriteye hesap soran bir hale getirmek için gerekli olduğunu savunuyor.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’daki Cihangir İlkokulunda oy vermek için toplanan seçmenler arasındaki farklılık açıkça görülüyordu. Barış Aslan adındaki avukat, referandumun despotizm ile demokrasi arasında bir tercih olduğunu ve bu yüzden ‘hayır’ oyu verdiğini belirtirken, Abdül Hamit adındaki öğrenci “Evet dememiz halinde demokrasi adına iyi olacak ve biz bunu istiyoruz” dedi.

Erdoğan, ordu ve yargı sistemindeki elitlerin gücü azalırken, kendi gücünün artacağına yönelik endişeleri giderme gereği duydu. Cuma günü CNN’e açıklamada bulunan Erdoğan, “Ben hiçbir zaman bir sultan olmayı arzulamadım. Şu an cumhuriyetten sultanları temizlemeliyiz. Biz ulusumuzun efendisi değiliz ve olmayacağız” dedi.

ULUSLARARASI AJANSLAR

REUTERS: Erdoğan 2011 seçim yarışında bir adım önde
İktidardaki [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] anayasa değişikliği referandumunda zafer kazandı. Bu durum partinin 10 ay içinde yapılacak olan genel seçimlerde tek başına üçüncü dönem hükümet olma şansını büyük oranda artırdı.

Sonuçların açıklanmasının hemen ardından Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] zaferini ilan ederken yeni anayasa için çalışmalara başlayacaklarını da belirterek, laiklerin en büyük korkularını uyandırmış oldu.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’nin rakipleri Temmuz’da yapılacak seçimlerde yeni bir dönem iktidar elde ederek daha da güçlenen partinin İslamcı bir ajandayı gündeme getireceğinden endişe ediyor. Duruma eleştiriyle yaklaşan çevreler, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hükümetinin 2008’de yaşananların aksine bu kez [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’nin engel olacağı korkusu olmadan istediği yasaları geçirebileceğini belirtiyor.

Türkiye’de birçok insan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] destekçileriyle laikler arasındaki çatlağın derinleşeceğini öngörüyor.

ASSOCIATED PRESS: Türkler askeri yönetim yasalarını reddetti
Türkler sıkıyönetim döneminden kalma anayasalarındaki kapsamlı değişiklikleri onaylarken, referandum hükümet tarafından Avrupa Birliği’ne giriş doğrultusunda, demokrasi yönünde atılan dev bir adım olarak görüldü.

Değişiklikler ordu mensuplarının sivil mahkemelerde yargılanabilmesi ve devlet memurlarının greve gidebilmesi gibi maddeleri içeriyor. Ancak muhalefet, hükümetin yüksek mahkeme yargıçlarını atayabilmesini öngören maddenin yargıyı kontrol altına alma çabası olduğunu belirtiyor.

Değişiklikler aynı zamanda 1980 darbesinin mimarları için yargı yolunu da açacak.

Cumhurbaşkanı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’da yaptığı açıklamalarda Dünya Basketbol Şampiyonası’nda yarışan milli takımın başarısı hariç her konuda bölünen Türkiye’ye uyum çağrısı yaptı. "Sonuçlar, Beyaz Saray ve Almanya tarafından da memnuniyetle karşılandı" dedi.

AFP: AB memnuniyetle karşıladı, Obama Türk demokrasisini övdü
Avrupa Komisyonu, referandumdan çıkan sonuçları memnuniyetle karşılayarak, bunun doğru yönde bir adım olduğunu belirtti. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle “Bu reformlar doğru yönde atılmış bir adımdır. Türkiye’nin AB üyelik kriterlerine uyum sürecindeki çabaları sürecinde gündeme gelen bir dizi öncelik değiştirilen maddeler kapsamında gündeme gelmiştir” dedi.

Füle sonuçların, “Türk vatandaşlarının haklarını ve özgürlüklerini artırma açısından reformlara devam etme yönündeki kararlığını” gösterdiğini “ancak etkilerinin gerçekten uygulanıp uygulanmayacağına bağlı olduğunu” belirtti.

Füle “Bugün Türkiye’de birçok insanın dile getirdiği gibi biz de bu değişikliklerin ifade özgürlüğü ve din özgürlüğü gibi öncelik alanlarındaki ihtiyaçlara cevap verecek reformlarla tamamlanması gerektiğine inanıyoruz” dedi. Füle sivil anayasa çağrısı yapanlarla aynı fikirde olduklarının altını çizdi.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Başkanı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ise referanduma neredeyse yüzde 80 oranındaki katılımın işaret ettiği Türk demokrasisinin canlılığını övdü. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın Erdoğan’ı telefonla aradığı belirtildi.

İNGİLİZ BASINI

FINANCIAL TIMES: Erdoğan referandumda zaferini ilan etti
Türkiye’nin başbakanı Pazar gecesi yaptığı konuşmada anayasa değişikliği referandumunda zafer ilan etti. Erdoğan sonuçları “demokrasinin zaferi” olarak nitelendirdi.
Referandum [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] için bir sınav niteliğindeydi. Anketlerin beklentilerinin çok üzerinde gelen “evet” yüzdesi Erdoğan’ın önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimler için kampanyasını başlatacağı bir dönemde güçlü bir katkı oldu.

Erdoğan’ın zaferi aynı zamanda [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’yi zayıf bir koalisyon hükümetine kıyasla iş dünyası için daha iyi bir umut olarak gören uluslararası yatırımcıları da cesaretlendirecek.

Ancak sonuç muhalefetteki [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’nin lideri [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] için büyük bir darbe oldu. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] “Hayır” için kampanya yürüttü ancak hem gereken desteği elde etmekte başarılı olamadı hem de seçmen kayıtlarında yaşanan bir karışıklıktan dolayı kendisi oy kullanamadı.

Bu [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] FT’de yayımlanan “[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

GUARDIAN: Türkiye anayasa değişikliği reformunu kabul etti
Tüm muhalefet partilerinin karşı çıktığı referandumda Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] elde edilen zaferi kutlarken, Türkiye büyük bir değişime hazırlanıyor. Türkiye referandum sonuçlarının ardından bir zamanların güçlü laik düzeninde büyük bir politik dönüşümün eşiğine geldi. Elde edilen yüzde 58’lik ‘evet’ oyu, yargı sistemini büyük oranda kısıtlayacak ve orduyu sivil yönetimin kontrolü altına alan değişiklikleri onayladı.

Erdoğan başa baş geçeceği beklenen referandumda büyük bir zafer elde ederken, hükümeti toplum içinde çatışmayı artırmakla eleştiren Avrupa Komisyonu sonuçları memnuniyetle karşıladı.
Yeni anayasa için geniş çaplı bir oy birliği olsa da, bunun nasıl oluşturulacağı hakkında derin görüş ayrılıkları mevcut. Üst düzey yargıçlar değişimlerin yargı sisteminin bağımsızlığını tehdit edeceği uyarısında bulunurken, son 50 yılda dört darbe yapan ordu, daha fazla güç kaybetmekle karşı karşıya.

BBC: Referandum sonucu uluslararası kamuoyunda destek gördü
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Başkanı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westervelle, Pazar günü yapılan referandum sonuçlarını memnuniyetle karşıladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ı arayarak tebrik ettiği ve “Türk demokrasisindeki canlılığın referandum sonuçlarına yansıdığını gördüklerini” söylediği belirtildi.

Westerwelle ise referandum sonucunun Türkiye’nin AB’ye üyeliği adına önemli olduğunu belirtirken, “Toplum içinde oluşan güç dengesinin sağlam görünümü fazlasıyla memnun verici” dedi. Analistler ise, güçlü bir “evet” oyunun Erdoğan’ın ‘İslami darbesini’ güçlendireceğini ifade etti.

"[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]" .

DAILY TELEGRAPH: Türkler anayasa değişikliğini onayladı
Türk seçmenler Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği sürecini güçlendirecek anayasa değişikliği paketini onayladı ancak İslam kökenli Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ın bozulan güç dengelerini artıracağına yönelik endişeler de arttı.

AB, demokratik yollarla seçilmiş hükümetin ordu üzerindeki kontrolünün artmasını olumlu karşıladı ancak politikacıların yargıçların atanması konusunda çok fazla otoriteye sahip olmasına tereddütle yaklaştı. Erdoğan’ın İslam kökenli [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hükümeti, Mustafa Kemal’in Türkiye Cumhuriyeti’nin savunucuları kurumlara sahip laik ordu ve yargı sistemine karşı duran gücü temsil ediyor.

Referandumda alınan sonuçlar Erdoğan için gelecek yıl yapılacak genel seçimlerdeki çalışmalarına güç kazandıracak ve muhalefet partilerine büyük bir hayal kırıklığı yaşatacak.

FRANSIZ BASINI
LE MONDE: Türkler anayasa değişikliğini onayladı
Türk seçmenler Erdoğan tarafından teklif edilen anayasa değişikliğini yüzde 58’lik bir oranla kabul etti. Bu sonuç Erdoğan ve iktidardaki [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] için büyük bir zafer oldu. Başbakan yaptığı konuşmada “Milletimiz demokrasi ve hukukun üstünlüğü yönünde tarihi bir adım atmıştır” dedi.

“Hayır” kampanyasını sürdüren Kemalist çevreler [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’yi Türkiye’yi gizlice İslamlaştırmakla suçluyor. Kemalistler için anayasa değişikliği adaletin bağımsızlığını tehdit ederken güçler ayrılığı ilkesini de zayıflatacak.

Muhalefet, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’yi 2011 yazında yapılacak seçimler öncesi yargıyı kontrol altına almakla suçluyor.

LE FIGARO: Türkler anayasalarına getirilen değişikliği onayladı
“Evet” oyu İslami-muhafazakar rejimi güçlendirdi. Neredeyse kesinleşen sonuçlara göre Türklerin yüzde 58’i 12 Eylül 1980 darbesi kaynaklı anayasadaki değişikliği onayladı. Cuntanın müdahalesinin 30’uncu yıldönümünde düzenlenen referandumun böyle sembolik bir önemi de bulunuyor.

Ana muhalefet partisine göre değişiklikler yürütmenin yargı üzerindeki kontrolünü artıracak.

Kampanya sürecinde reformun içeriğine yönelik tartışmalar zayıflarken referandum Başbakan için bir popülerlik testine dönüştü.

Değişikliği savunan ve “Yetmez ama evet!” sloganı altında birleşen sivil toplum liderleri hükümeti ülkeye sivil anayasa getirme sözünü tutmaya çağırdı.

ALMAN BASINI

DER SPIEGEL: Türkler devlet reformuna onay verdi
Alman Der Spiegel dergisi, pazar günü yapılan referandumda Türk halkının büyük çoğunluğunun Anayasa değişikliğine onay verdiğini yazdı. Haberde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın reform paketine yüzde 58 "evet" oyu çıktığı belirtildi. Erdoğan'ın önemli bir siyasi zafer kazandığı belirtildi. Haberde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın referandum sonrasında yaptığı konuşmaya da yer verildi. Erdoğan'ın "Türkiye'nin tarihi bir atım attığı ve reformları sürdürmeye devam edeceği görüşü" vurgulandı.

DIE WELT: Erdoğan vesayet sisteminin sona erdiğini açıkladı
Alman Die Welt gazetesi, Türkiye'deki referandumu manşetten Erdoğan'ın "Vesayet sistemi sona erdi" sözleriyle verdi. Onlarca yıldır üzerinde tartışılan Anayasa değişikliklerine Türklerin onay verdiği belirtilen haberde, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'de yapılan reformlardan memnun olduğu belirtildi.

Anayasa değişikliğine Türklerin yüzde 58'inin "evet" oyu verdiği belirtilen haberde, Erdoğan'ın, "reform paketiyle Türkiye'de vesayet sistemi sona erdi" görüşüne yer verildi. Erdoğan'ın referandumda "hayır" oyu verenlere de teşekkür ettiği vurgulandı. Ordunun tarihten gelen geleneksel gücüne rağmen, Erdoğan'ın tamamen yeni bir anayasa sözü verdiği belirtildi.

İSPANYOL BASINI
EL PAIS: Erdoğan Türkiye’deki gücünü artırdı
Türkler, anayasa değişikliği için yüzde 58 oranda evet oyu vermesinin ardından, Başbakan Recep [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], “demokrasi kazandı, darbeciler kaybetti” dedi.

Anayasa değişikliği oylamasında, sonuçlar beklendiği gibiydi. Ancak referandumun gerçek kazanını Recep [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] oldu. Alternatifsiz çıktığı ve ülkede oyların büyük bir çoğunluğunu aldığı bir genel seçimin ardından, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], anayasada 26 değişikliğin yapılması ön gören referandumunda da oyların yüzde 58’yle onay alarak, önümüzdeki yılki genel seçimlerde, Başbakan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ın yeniden seçilme yolunu açtı.

Sonuçların açıklanmasının ardından, Erdoğan, oyların demokrasi adına atıldığını söyledi ve “Ülkemiz demokrasi ve hukuk devletinin üstünlüğü adına tarihi bir adım attı. Baskıcı rejimi bitirdi ve darbe destekçileriyse kaybetti” dedi.

EL MUNDO: ‘Evet’ Erdoğan’ın Avrupa yolculuğunu güçlendirdi
Türkiye, net bir şekilde, Anayasa’nın değişikliğini destekledi ve bu şekilde Başbakan Recep [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ı ve Avrupa Birliği hedeflerini güçlendirmiş oldu.

Oyların, yüzde 99.74’nün açıklanmasının ardından, oyların yüzde 58’lik bir oranı anayasanın değişmesi için evet yönünde çıktı. Oyların açıklanmasının ardında, yaklaşık iki aydır sıkı bir seçim kampanyası yürüten AK Partililer, büyük bir sevinç yaşadı.

HOLLANDA BASINI

ANP: Türk hükümeti referandumu kazandı
Seçmenlerin yüzde 58’i askerler ve yargıçların gücünün azalması yönünde oy kullandı. Türkiye'deki anayasa, askeri darbe döneminde hazırlanmış bir anayasa. Erdoğan, "bireyi merkeze yerleştiren" bir yaklaşım benimsediği belirtildi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk, sonuçları "memnuniyet verici" buldu.

VOLKSKRANT: Türk halkının çoğunluğu tartışmalı anayasa değişikliğini onayladı
Anayasa değişikliğiyle askerin gücüne sınırlama getirildi, yargıç atamasında Cumhurbaşkanı ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ye bundan sonra daha çok hak tanındı.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], “Evet" diyenlerin de "Hayır" diyenlerin de kazandığı, sonuçların, herkes için daha çok demokrasi anlamına geldiğini söyledi.

TELEGRAAF: Hollanda’da yaşayan çok sayıda Türk referandumda oy kullanmaya gitti

RADYO 1: Alınan sonuç Türkiye’yi AB üyeliğine daha da yaklaştırdı

ASYA BASINI

XINHUA: Erdoğan referandumu demokrasinin kırılma noktası olduğunu söyledi
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], anayasa değişikliği paketinin onaylanmasının insanların demokrasi arzusunun yansıması olduğunu belirtti ve sonuçların değişime gösterilen desteği ortaya koyduğunu söyledi.

Erdoğan’ın partisi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] için bir güvenoyu olarak görülen sonuçların ardından, Erdoğan Türkiye’de demokrasinin güçleneceğini ve AB üyeliği sürecinin hızlanacağını öne sürdü. Erdoğan’ı eleştirenler ise, yapılacak değişikliklerle yargı sistemi üzerinde kontrolünü artıracağını belirtti.

KANADA BASINI

CBC News: Türkler anayasa değişikliğine ‘evet’ dedi
Referandum sonuçları hükümetin AB’ye girişi kolaylaştıracağını savunduğu değişikliklerin onaylandığını ortaya koyarken, bazıları hükümetin laik anayasayı değiştirme girişimini reddeden yargı sistemi üzerindeki kontrolü ele geçireceğinden endişe duyuyor.

Muhalefet, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’nin 2008’de reddedilen planını hayata geçirerek Anayasa mahkemesini İslamcı yargıçlarla dolduracağını öne sürüyor. Ayrıca, değişikliklerin bağımsızlık isteyen Kürtleri cesaretlendirmesinden çekiniliyor.

ERMENİ BASINI

PANAROMA: Türkiye referamdumda ‘evet’ dedi
Referandumda alınan yüzde 58’lik ‘evet’ oyu, 2011 seçimleri öncesinde Erdoğan’a güç kazandırdı. Erdoğan, referandum sonucunun dünya milletlerine önemli bir demokratik olgunluk mesajı gönderdiğini söyledi.

Hürriyet

Erdoğan Atatürk'ten Sonra En Büyük İkinci Lider Oldu
1 sayfadaki 1 sayfası