hukuk.forum.st
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hukuk,hukuki,adliye,dava,müvekkil,hukuk haberleri,avukat,savcı,hakim,forum

AramaLatest imagesAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Meslek Tanıtımı: Kimya Ve İşleme

YazarMesaj
Jensen
Hukuk Forum
Jensen

Giriş Tarihi : 30/03/09
Yer : İstanbul
Rep Puanı : 14472
Rep Gücü : 6503
Meslek Tanıtımı: Kimya Ve İşleme 2duy3hj

Meslek Tanıtımı: Kimya Ve İşleme Empty
MesajKonu: Meslek Tanıtımı: Kimya Ve İşleme   Meslek Tanıtımı: Kimya Ve İşleme EmptyÇarş. Mart 24, 2010 12:00 pm

Kimya[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yaşamın her yönüyle
ilgili bir alandır. Yediğimiz ve içtiğimiz tüm gıda maddeleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kullandığımız temizlik
malzemeleri kimya laboratuvarlarındaki bir dizi işlemden geçerek bize
ulaşır. Hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] toprağın veriminin
arttırılmasını sağlayan gübreler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] taşıtların yakıtları gibi
birçok maddenin üretiminde kimyasal işlemler uygulanır.

Kimya alanı sağlık[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gıda gibi sektörlerin yanı
sıra endüstriyel üretim yapılan hemen her sektörle yakından ilişkilidir.
Rafineri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] petrokimya[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] lastik[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çimento[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] boya[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] deterjan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kozmetik[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tekstil gibi alanların tümünde
kimya ve işlemeyle ilgili birimler bulunur. Kimya alanı seramik[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] cam[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] otomotiv[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] metal[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] madencilik[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] enerji[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarım sektörlerinde geniş yer
tutar. Endüstriyel işletmelerin neredeyse tamamında üretim ve kalite
kontrol bölümlerinde laboratuvar bulunur. Bu laboratuvarlarda ham madde
analizleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ürün numune
kontrolleri ve üretim süreçlerine ilişkin çeşitli araştırmalar yapılır.
Kimya endüstrisi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] laboratuvar ölçeğinde üretilen
kimyasalların[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ekonomik biçimde tüketime
sunulması için çalışır. Bu amaç doğrultusunda[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gerekli teknolojilerin
oluşturulmasını kapsayan kimya alanı ülkelerin kalkınmasında önemli bir
role sahiptir. Ülkemizde kimya alanıyla ilgili konularda önemli
gelişmeler yaşanmıştır. Tüm sektörlerde olduğu gibi kimya endüstrisinde
kullanılan teknoloji ilerlemiş ve araştırma-geliştirme çalışmaları
artmıştır. Dolayısıyla kimya alanıyla ilişkili sektörlerde sürekli yeni
ürünler ortaya çıkar ve bunların üretimi için teknolojik yöntemler
geliştirilir. Bu nedenle kimya diğer sektörlerin öncüsü konumundadır.
Kimya endüstrisi gelişmemiş olan bir ülkenin başka alanlarda ilerlemesi
pek mümkün değildir. Kimya laboratuvarları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hizmet verdiği sektöre göre
farklılık gösterebilir. Petrokimya laboratuvarlarında yapılan işlemler
ve bunlarda kullanılan cihazlar elbette boya sektörüyle aynı değildir.
Benzer şekilde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] klinik laboratuvarlarında
çalışan kimya teknisyenleriyle lastik teknisyenlerinin çalışma ortamları
farklıdır. Kimya alanında teknolojik alt yapı kadar insan unsuru da
önemlidir. Bu alanda çalışacak meslek elemanlarının uluslararası
standartlarda eğitim almış[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bilgi birikimine sahip kişiler
olması gerekir. Bu alanda mühendis[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tekniker ve teknisyen
pozisyonlarında çalışan farklı meslekler vardır. Dolayısıyla üniversite
mezunu kişiler kadar yardımcı olarak çalışan elemanlara da ihtiyaç
duyulur. Kimya alanında görev yapan teknisyenler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] üretim müdürleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] mühendisler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] laborantlar ve teknikerlerin
tümü iş birliği halinde çalışır. Ülkemizde kimya alanına yönelik çeşitli
üniversitelerde lisans ve ön lisans düzeyinde eğitim verilir. Ayrıca;
sektöre nitelikli eleman yetiştirilmesi amacıyla meslek liselerinde
kimya ve işleme bölümleri meslekî eğitim verir. Bu alan fen bilimleri ve
özellikle kimya derslerinde başarılı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] araştırma inceleme yapmayı
seven öğrenciler için uygun meslekleri içerir. Detaylara önem veren[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dikkatli[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] düzenli kişiler kimya ve
işleme alanında başarılı olabilir. Ülkemizde ve dünyada[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gelişen teknolojiye paralel
olarak bu alandaki iş imkânları da sürekli gelişmektedir. Kimya ve
işlemeyle ilgili bölümlerden mezun olan kişiler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] başta Avrupa Birliği ülkeleri
olmak üzere yurt dışında da kariyer yapma imkânına sahiptir. Yabancı
ülkelerde bu meslekleri başarıyla yürütebilmek için meslek elemanlarının
iyi derecede yabancı dil bilmesi ve alanıyla ilgili gelişmeleri
yakından takip etmesi gerekir.

1 sayfadaki 1 sayfası