hukuk.forum.st
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hukuk,hukuki,adliye,dava,müvekkil,hukuk haberleri,avukat,savcı,hakim,forum

AramaLatest imagesAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_?

YazarMesaj
zekimen
Onursal Üye
Onursal Üye

Giriş Tarihi : 04/09/09
Yer : AdAnA
Rep Puanı : 16012
Rep Gücü : 1000030
Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_? 2duy3hj

Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_? Empty
MesajKonu: Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_?   Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_? EmptyPtsi Mart 22, 2010 8:07 pm

Askere gidecekler, bunları biliyor musunuz?
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
İnsan gündüz gözüyle, piyade tüfeğini 1 dk. içerisinde söküp, 1 dk. içerisinde takmalı.
İnsan gece gözüyle, piyade tüfeğini 2 dk. içerisinde söküp, 2 dk. içerisinde takmalı.
Yat veya Çök emri geldiğinde 1 sn. içerisinde emir yerine getirilmeli.
Asker her türlü selamlara hazır olmalı.

Yeni geleceklere tavsiyemiz Botları ilk aldığınız gün pataklayınız! Önlerini, arkaları eşek sudan gelinceye kadar dövün, ezin.
Bir adet banyo havlusu, traş, diş sağlığı takım kutusu; kirli ve temiz poşeti; 1 ay yetecek kadar iç çamaşır ve çorabınız olsun.
Her gün banyo yapacağınızı düşünmeyin: en iyi ihtimal 4-5 günde 1 kere.
Askere gelmeden önce biraz spor yapın. Kondisyonunuz sağlam olsun…

Bir askerin kısa dönemlere önerileri [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Şimdiden kendinizi spora değil spor gelir geçer >>>kendinizi neye hazırlayın sabırlı omaya, sakin olmaya ve kendinize hakim olmaya alıştırın çünki çocuklarla askerlik yapacaksınız. Anlayın.
Bazen komutanlar aşırı bağırabiliyor, ondan sonra aşırı iş yükleyebiliyorlar bunlara hazırlıklı olun. Mesela k.k.k. denetlemesi öncesi bana binbaşı 5 gece 5 gündüz abartmıyorum 1 saat bile uyumadan yazı yazdırdılar. 5'inci gün uykusuzluktan yere düştüm. Ve iki gün istirahat aldım. Yani bu tarz şeylere hazırlıklı olun. İşte ben şu mühendisiyim ben bu mühendisiyim ben bunları yapmam derseniz size daha çok yükleniyorlar. Emredersiniz deyip geçin yapıyormuş gibi gözükün:-))
Yazınız güzelmi derlerse kesinlikle kötü deyin. Hatta size; görmek için paragraf yazdırıyorlar yavaş ve kötü yazmaya çalışın. Yoksa sabahlara kadar benim gibi uykusuz kalırsınız.
Ve uzun dönemlere kesinlikle yüz vermeyin yüz verirseniz sonra kötü olursunuz. En iyisi bile sizi satıyor. Mesela ben çavuşum hepsine ben yüz verdiğim için artık beni fazla ciddiye almıyorlar. Yüzbaşı bana askerleri topla çim toplamaya gideceğiz dedi bende emredersiniz dedim ve kimseyi toplayamadım hepsi çim'i duyunca kaçıp saklandılar ve iş bana patladı koskoca bir kamyona çim yükledim. 1 hafta kendime gelemedim. Sonra bir kaçtanesini tartakladım ama iş işten geçti. Geçen bir tanesini sopayla dövdüm şimdi biraz çekinmeye başladılar. Tabii dayak çözüm değil baştan ciddiyetinizi bozmayacaksınız.
O bir aylık eğitim sürecinde sizi bayağı kasacaklar (tabi yerine ve komutanına göre) sabırlı olun.
Biz denetleme öncesi gittiğimiz için bizimle kimse ilgilenmedi acemilik yatmakla geçti. Ama denetleme bittiğinden dolayı işlerde yok size bayağı yüklenebilirler.
Bazı komutanlar kısa dönemleri hiç sevmez (geneli) nerede iş varsa kısa dönemlere kitlerler. Bazılarıda var sadece kısa dönemleri sever. Saygı duyar oturup ciddi ciddi sohbet eder.
Haaa birde pis tuvaletlere ve pis banyolara hazırlıklı olun (tabi yerine ve komutanına göre) yatağınız kirli olabilir. Size burada sabırlı olmanız öğretiliyor. Ben on gün panço çadırında arazide uyudum yılan,akrep koca koca örümcekler sizde alıştırın bunlara kendinizi. Ama arazide yatacağınızı sanmıyorum. Eylülün 15'inde eğitim dönemi başlıyor 3km koşu barfiks şınav vb.... Hareketlere şimdiden alıştırın kendinizi zorlanmayın.
Yani kısaca sizi aşağılayabilirler karşı gelmeyin (tabi küfür yada fiziki müdahale olursa iş değişir) sabır sabır sabır bu kadar basit.
Sizlere ışık tutabildiysem ne mutlu bana.... 10 gün sonra tekrar gelecem ozaman sorularınıza cevap yazabilirim. Şimdilik diyeceklerim bunlar.... Hepinize hayırlı tezkereler.....
zekimen
Onursal Üye
Onursal Üye

MesajKonu: Geri: Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_?   Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_? EmptyPtsi Mart 22, 2010 8:07 pm

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Birinci soru cüzdan hakkındaydı ben kendi sivilde kullandığım cüzdanımı askere götürmedim sizinde dediğiniz gibi boyundan asmalı cüzdanım vardı paralarım banka telefon kartlarım hepsi onun içindeydi çok şükür bir sıkıntı olmadı bende ama dediğin o jiletle ipi kesme cüzdanı boynundan alma olaylarını bende duymuş askere gitmeden bizede söylemişlerdi çoğunluk hep yalan abartma zaten acemilik boyunca kaldığınız koğuşlarda bir tek sizin gibi kısa dönemler olacak yani beraber kalacaksınız acemilik bittikten sonra uzun dönemlerle karışacaksınız gerçi kısa dönemlerin içinden hırsız çıkmazmı elbette çıkar ama siz paranızı eşyalarınızı ortada bırakmadığınız sürece boynunuzdaki cüzdanınıza kolay kolay kimse el süremez ehh acemilik bitipte uzun dönemlerle aynı koğuşlara geçtiğinizdede az buçuk askerliği öğrenmiş oluyorsunuz ve ona göre davranıp eşyalarınıza sahip çıkmayı nerden ne gibi tehlikelerin geleceğini kavramış oluyorsunuz.
İkinci soru eşyalar ile ilgiliydi,askeriyede kendi şahsi dolabınıza sadece kamuflajınız iç çamaşırı eşofman sort terlik havlu traş takımı gibi hergün kullanacağınız eşyalarınızı koyabiliyorsunuz(zeten dolabın belli bi düzeni var havlular şuraya kamuflaj buraya gibi ona uymak zorundasınız)ve dolaplar kilitlenmiyor(yani bizde urfada öyleydi çoğunlukta hep öyle)askere gelirken yanınızda getirdiğiniz diğer eşyalar sivil kıyafetleriniz ayakkabılarınız vs. çantalarınızla birlikte sivil eşya deposuna kaldırılıyor ve kapısı kilitleniyor hafta sonları çarşıya çıkacağınızda açılıyor(yada çantanızdan herhangi bi ihtiyacınızı alacağınız zaman misal yedek çamaşırların hepsini dolaba koymayın çalınma ihtimali çok yüksek ihtiyaç oldukça depodaki çantanızdan alabilirsiniz bunun içinde depocuya söyleyip kapıyı açtımanız yeterli). Her ne kadar sivil eşyalarınız kilit altında depoda tutulsada ben askere 170-200 milyonluk bi nike aykkabıyı götürmenizi pek tavsiye etmem çünkü ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz bizde bi arkadaşın depodaki çantasından ayakkabıları alınmıştı çünkü, bende adidas ayakkabılarımla gitmiştim ama eskilerdi baya kaybetmeyi göze almıştım giderken(bişey olmadı aynen getirdim gerçi )

Arkadaşlar kafama takılan bazı soruları sormak istiyorum. Bilenler yardımcı olurs hem benim için hemde bilmeyenler için iyi olur. 1. Askerde bayram günleri nasıl oluyor? Yani normal rutin herzamanki gibi eğitim vs. rutin prosedür mü işliyor yoksa bayram nedeniyle askere özel zaman mı veriyorlar?
2.Yanımda roman getirsem, çarşıya çıkamadığım zamanlar veya herhangi içeride bana ait olan özel zamanlarda okuyabilir miyim? Gerçi kitap okumaya zaman bile kalmıyordur ama kafa dağıtmak, stres atmak için bana iyi geliyor. O nedenle yanımda getirmemin bir sakıncası var mı?
Cevaplar için teşekkürler..

1. 317 kd olarak aynen sizinde göreceğiniz gibi askerdeyken hem ramazan hemde kurban bayramını geçirmek zorunda kaldım askerlik zor ama inanın bayramlarda daha bi canı sıkılıyor insanın ben niye burdayım diye,normal bi bölükte olursan bayramlarda tatil olur sana nöbetçi komutanlar haricinde kimse kalmaz başınızda eğitim falanda olmaz çift çarşı yaparsınız vakit geçirirsiniz istediğiniz gibi ancak benim gibi aile kantinindeyseniz subaylara onların eşlerine ailelerine hizmet veriyorsanız yada subay gazinosu vs bi yerde görevli olursanız normal zamandan daha çok çalışmak zorunda kalırsınız bayramlarda bunu bilin
2.Roman konusundaysa yanına istediğin kadar kitap alabilirsin ancak bunları nizamiyeye ilk girişte teslim olurken teslim edersin onlar kontrol edilip okumanda herhangi bi sakıncası olmadığına karar verildikten sonra sana tekrar geri verilir aynı şekilde askerdeyken yeni bir kitap aldığındada bunu bölük komutanına onaylatman gerekir ancak ondan sonra okumana izin vardır ancak birde tabi o kitapları okumak için zaman bulmak gerekir
zekimen
Onursal Üye
Onursal Üye

MesajKonu: Geri: Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_?   Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_? EmptyPtsi Mart 22, 2010 8:07 pm

Yedek subay işlemleri hakkında sık sorulan sorular
Yedek subay aday adaylarının erken sevk dilekçelerini hangi tarihlerde ve hangi makamlara vermelidirler?
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Grupları itibarıyla emsallerinin sevk edileceği celp döneminden önce askere alınmak isteyen yedek subay aday adayı yükümlüler, askerlik şubesinden aldıkları askerlik durum belgesi ve bir adet dilekçe ile , yerli kayıtlı oldukları askerlik şubelerinin bağlı olduğu askerlik dairesi başkanlıklarına (Tıp doktorları askerlik şubelerine) gitmek istedikleri celp dönemlerine göre aşağıda yazılı tarihlerde müracaat edebilirler;

Erken sevk dilekçesi örneği için

CELP DÖNEMLERİBAŞVURU TARİHLERİŞUBAT CELBİ İÇİN01 ARALIK-31 OCAK AS.Şubesi.Bşk.NİSAN CELBİ İÇİN01 ARALIK-25 OCAK AS.Dairesi.Bşk.HAZİRAN CELBİ İÇİN01 NİSAN-31 MAYIS AS.Şubesi.Bşk.AĞUSTOS CELBİ İÇİN01 NİSAN-25 MAYIS AS.Dairesi.Bşk.EKİM CELBİ İÇİN01 AĞUSTOS-30 EYLÜL AS.Şubesi.Bşk.ARALIK CELBİ İÇİN01 AĞUSTOS-25 EYLÜL AS.Dairesi.Bşk.

NOT: NİSAN-AĞUSTOS-ARALIK Celp Dönemlerinde, tıp doktorlarının erken sevk müracaatları, askerlik şubelerince bu dönemlere ait 2'nci Grup EK-R Çizelgelerin tanzim tarihlerine kadar kabul edilir.

Aralık Yedek subay celbinde sevke tabi öğretmenlerden istekli olanlar bir sonraki celp dönemine ertelenebiliyor mu?
Millî Eğitim Bakanlığı kadrolarında fiilen görevli öğretmenler, okulların kapalı olduğu sadece AĞUSTOS Yedek Subay Celbinde silâh altına alınacaklardır. ARALIK ve NİSAN celbinde sevke tâbi öğretmenlerden istekli olanlar, il veya ilçe Millî Eğitim Müdürlüklerinden alacakları EK-A Öğretmen Bildirim Çizelgesi ile askerlik şubesine müracaat etmeleri halinde, bir defaya mahsus olmak üzere sevkleri AĞUSTOS celbine ertelene bilmektedir. Öğretmenlerden ARALIK ve NİSAN celp dönemlerinde askere gitmek isteyenlerin ise, dilekçeleri alınarak sevkleri yapılır. Ancak bunlar Millî Eğitim Bakanlığı emrine verilmezler.

Millî Eğitim Bakanlığı emrine verilecek yedek subay öğretmenler nasıl belirlenmektedir?
Millî Eğitim Bakanlığı emrine verilecek öğretmen miktarı Millî Eğitim Bakanlığının isteği üzerine Genelkurmay Başkanlığınca belirlenir. Ancak özel okul ve dershane öğretmenleri Millî Eğitim Bakanlığı emrine verilmezler. Yedek subay öğretmenler Türk Silahlı Kuvvetlerinin yedek subay ve kısa dönem er ihtiyacı karşılandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli öğretmen yükümlüler arasından seçilir.

Yedek subay öğretmenlerin eğitim süresi ne kadardır? Eğitimleri sonunda askerlik hizmetlerini nerelerde tamamlamaktadırlar?
Öğretmenlerin eğitim süreleri bir aydır. Bu sürenin sonunda Millî Eğitim Bakanlığınca Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Kalkınmada Birinci Öncelikli İllerdeki Okullara atandırılırlar.

Yedek subay öğretmen statüsündeki yükümlülerin özlük işlemleri hangi bakanlıkça yürütülmektedir?
Öğretmen yedek subayların maaş ve özlük hakları görev yerlerine katılışlarından itibaren asteğmen emsalleri gibi Millî Eğitim Bakanlığınca ödenir. Askerlik süresince göreve devam, görev ilişkileri ve göreve ait yaptırımlar konusunda İç Hizmet Kanunu ile Askerî Ceza Kanunu hükümlerine tâbidirler. Öğretmenlik görevini yaparken rütbeleri bulunmaz. Hizmetleri sonunda yedek subay (Asteğmen) olarak terhis edilirler.

Millî Eğitim Bakanlığı emrinde görevlendirilen yedek subay öğretmenler, görevleri süresince resmi elbise giyemezler, iaşe edilmezler, hizmetleri esnasında derneklere giremezler ve siyasî faaliyetlerde bulunamazlar.

Yedek subay öğretmenlerin, izin tecavüzü, hava değişimi tecavüzü, firar veya izinsiz olarak görevden ayrı kaldıkları süreler bakımından asker kişiler gibi yargılanırlar.

Yedek subay aday adaylarının girecekleri sınavlar nerede ve hangi tarihlerde yapılmaktadır?
a. Sağlık sınıfı (Tıp doktorları dahil) SAMSUN, Veterinerler GEMLİK, diğer meslek ve branşlardakiler ise; ADANA, DİYARBAKIR, ERZURUM, ANKARA, İSTANBUL, İZMİR, BALIKESİR, SAMSUN olmak üzere sekiz merkezde sınava alınmaktadırlar.
b. Tıp doktorlarının sınavı; NİSAN, AĞUSTOS, ARALIK aylarında 01-02-03 tarihlerinde, ŞUBAT, HAZİRAN, ve EKİM aylarında ise 01-02 tarihlerinde yapılmaktadır.

Diğer meslek ve branştaki yedek subay aday adayların sınavı ise; NİSAN, AĞUSTOS ve ARALIK aylarında 01-02-03 tarihlerinde, yapılmaktadır.

Kısa dönem (Er) veya uzun dönem (Yd.Sb.) seçimi nasıl yapılıyor? Bu seçimde ne tür özellikler etkilidir? Ayrımlar başvuran adayın tercihine göre mi yoksa ihtiyaca göre mi yapılıyor?
a. Silâh altına alınan tüm yedek subay aday adayları sevk edildikleri test ve mülâkat merkezlerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığınca test ve mülâkata tâbi tutulmakta ve bu sınav sonucuna göre bilgisayar ortamında yedek subay ve kısa dönem er statüsüne seçilmektedir. .
b. Bu seçimde, öncelikle Türk Silâhlı Kuvvetlerinin yedek subay ihtiyacı, daha sonra yükümlülerin istekleri ve bu sınavdaki basarı durumları dikkate alınmaktadır.
Yedek subay aday adayları sınava girdikten ne kadar süre sonra teslim oluyorlar?
a. Sağlık sınıfı yedek subay aday adayı yükümlüler, sınava girdikleri tarihi takiben; karışık sınıf yedek subay aday adayı yükümlüler ise, bilgisayarla statülerinin tespitinden sonra (sınava girdikleri tarihten yaklaşık bir hafta sonra) sınıf okuluna veya eğitim birliğine katılmaktadırlar.

Askerliğini bilgisayar subayı olarak yapabilmek için hangi okul mezunu olmak gerekiyor?
Fakültelerin bilgisayar bölümünü bitirmiş veya bilgisayar mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktora derecesine sahip olmak gerekmektedir.

Sevk tehir talebinde kimler bulunabilir?
Devlet veya kendi hesaplarına yurt içinde veya yurt dışında staj, yüksek lisans, ihtisas veya doktora yapanlar kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup, hizmetinin özelliği sebebiyle sevk tehirine ihtiyaç duyulan OHAL ve Birinci Derecede Kalkınmada Öncelikli yörelerde görevli kamu personeli ve dünya ölçüsünde orijinal bir araştırma projesi üzerinde çalışanlar;
a. Yoklama kaçağı veya bakaya olmaması,
b. Yoklama kaçağı veya bakaya suçlarından dolayı ceza almamış olması,
c. 33 yaş sınırı içerisinde olmak koşulu ile sevk tehiri için müracaat edebilirler.

Yurt dışında master yada doktora yapacak adaylar sevk tehir talebinde bulunabilmek için nereye başvurmalıdırlar?
Erteleme süresi bitenler bu sürenin uzatılması gerektiği durumlarda ne gibi işlemler yaptırmalıdırlar?
a. Yurt dışında Millî Eğitim Bakanlığınca tanınan bir yüksek öğretim kurumunda lisansüstü öğrenim görenler, sevk tehir taleplerini Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim Genel Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir.
b. Bunlardan erteleme süresi bitenler sevk tehirlerini uzatabilmek için, sevk tehirlerinin bitiminden en az iki ay önce,öğrenciliğinin devam ettiğine dair akseptans ile bulunduğu ülkedeki T.C. Konsolosluğunun eğitim Ateşeliğine başvurmaları gerekmektedir.

Yurtdışında lisansüstü eğitim yapan yedek subay adaylarının bakaya kalmaları halinde yapması gereken işlemler nelerdir?
a. Yurtdışında bulunduğu yerdeki T.C. Konsolosluğuna müracaat ederek sevke tabi olduğu celp döneminde gitmeyip bakaya kalma nedeninin tespiti için ifadesini vermesi,
b. Konsolosluklarca ifade tutanaklarının askerlik şubesine gönderilmesi,
c. Askerlik şubesince yükümlünün bakaya kalmak suçundan verileceği mahkemenin Beraat veya Kovuşturmaya Yer Olmadığı şeklinde sonuçlanmasını ve sevke tabi olduğu celp döneminden önce öğrenciliğinin devam ettiğine dair akseptans ile bulunduğu yerdeki T.C. Konsolosluğunun Eğitim Ateşeliğine müracaat etmesi durumunda, sevk tehiri uzatılabilmektedir.

Yurtdışında bulunup askerliğine karar aldırmayanlar Türkiye'ye girişte bir sorunla karşılaşırlar mı? Bunu önlemek için adayların ne gibi işlemler yaptırması ve nerelere başvurması gerekiyor?
Yurtdışında bulunanlar bulundukları yerin elçilik veya T.C. Konsolosluğuna müracaat ederek askerliklerine karar aldırabilmektedirler. Askerliğine karar aldırmayan yoklama kaçağı veya bakaya kaldığı tespit edilenler, askerliklerine karar aldırmak için en yakın askerlik şubelerine müracaat ettirilirler.

Yüksek öğretimde okuyan öğrenciler ile yüksek lisans yapanların askerliklerinin ertelemesi en son kaç yaşına kadar yapılabilmektedir?
a. Öğrencilerin askerlikleri, okudukları eğitim, öğretim kurumlarının azami öğrencilik süreleri içinde olmak ve 29 yaş sınırını geçmemek üzere haklarında tanzim edilen öğrenci durum belgelerine istinaden ertesi yıla terk edilmektedir.
Yüksek öğretimde; eğitim-öğretim süresi 2 yıl olan okullarda azami öğrencilik süresi 4 yıl, 4 yıl olan okullarda azami öğrencilik süresi 7 yıl, 5 yıl olan okullarda azami öğrencilik süresi 8 yıl, 6 yıl olan okullarda azami öğrencilik süresi 9 yıldır.
b. Devlet veya kendi hesaplarına yurt içinde veya yurt dışında; staj, yüksek lisans, ihtisas ve doktora yapanların askere celp ve sevkleri, yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olmamak veya bu suçlardan ceza almamış olmak şartı ile ilgili kurumun teklifi üzerine, 33 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar tehir edilebilmektedir.

Şehidin kendisinden sonraki kardeşi askerlikten muaf tutulur mu?
(1) 1111 sayılı Askerlik Kanununun 10 ncu madde 9 ncu fıkrasına göre şehit personelin kendisinden sonra askerlik sırası gelen ilk erkek kardeşi istekli olmadıkça silâh altına alınmaz.
(2) Hak sahibi personelin bu konuda bağlı bulunduğu Askerlik Şubesine yazılı müracaatı gerekmektedir.
(3) Bu haktan, 1076 Sayılı Kanuna tabi Yedek Subaylar ile, 1111 Sayılı Kanuna tabi Erbaş ve Erlerin kardeşleri istifade eder.

Şehit kardeşlerinin ikametgahlarına yakın bir yerde askerlik hizmetini yapması mümkün müdür?
(1) Şehit personelin kardeşleri, eğitim merkezlerindeki eğitimlerini müteakip ikamet yerlerine veya askerlik şubelerine yakın birlik, kurum ve karargahlara tertip edilir.
(2) Hak sahibi personel veya ailesi, bu konuda öncelikle sevk esnasında Askerlik Şubesi Başkanlığına, mümkün olmadığında Eğitim Merkez K.lığına, bununda mümkün olmaması halinde tertip edildiği birlik k.lığına veya şehidin kardeşinin mensubu olduğu kuvvet komutanlığına dilekçe ile müracaatı gerekmektedir. Dilekçesine kardeşinin şehit olduğuna dair belge ve vukuatlı nüfus kayıt örneği eklenmelidir.

Yedek subay adayları katıldıkları sınav sonuçlarını nerden öğrenebilir.Asal Web.Sitesinde yayınlanır mı ?
Yedek subay aday adaylarının girdikleri test ve mülakat sınavları Kara Kuvvetleri Komutanlığı sonuçlandırılıp, Askeralma Dairesi Yedek Subay Şubesine bildirilmektedir. ASAL Web.Sitesinde sonuçlar açıklanmamakta olup, sınav sonuçlarını kkk.tsk.mil.tr.internet adresinden veya askerlik dairelerinden öğrene bilirsiniz.

Stajyer öğretmenlerin askerliklerinin tehir edilebilmesi için yapılması gereken işlemler nelerdir?
MEB kadrolarında fiilen stajyer olarak görev yapan öğretmenlerin sevk tehir işlemleri MEB Personel Genel Müdürlüğünün teklifi üzerine, yükümlülerin nüfusa kayıtlı oldukları askerlik şubelerinin bağlı bulundukları askerlik dairesi başkanlıklarınca yapılmaktadır. Bu nedenle il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü kanalıyla MEB Per.Gn.Md.lüğüne müracaat edilmesi, MEB Per.Gn.Md.lüğünce de yükümlülerin nüfusa kayıtlı oldukları askerlik şubesi başkanlıklarının bağlı bulunduğu askerlik dairesi başkanlıklarına sevk tehir teklifinde bulunulması halinde, yoklama kaçağı suçundan ceza almamak veya bakaya olmamak şartıyla sevk tehir teklifi yapılabilmektedir.
zekimen
Onursal Üye
Onursal Üye

MesajKonu: Geri: Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_?   Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_? EmptyPtsi Mart 22, 2010 8:08 pm

Askere gideceklere öneriler
İş tecrüben olduğunu söyleme. Vasıfsız insan gibi davran.
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Sizi en zor durumda bırakacak tavsiye budur. Vasıflı olmak size tabii ki sorumluluk yükleyecek, belki çalışma saatleriniz biraz daha fazla olabilir. Ama asker ocağında vasıfsız o kadar çok insan var ki, vasıflı insanların rütbelilerin gözünde muhakkak ayrıcalığı oluyor. Daha rahat etmek, daha az azar yemek, daha az fiziksel güç gerektiren işlerde çalışmak için kapasitenizi ortaya koymanız gerekiyor. Bu nedenle yaptığınız işi mutlaka söyleyin. Eğer işinizde iyiyseniz bunu da belirtin.

Sorumluluk alma. Sadece üzerindeki üniformadan sorumlu ol.
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Yukarıdakine benzer bir tavsiye. Aynı sebeplerden kesinlikle kulak asmayın. Kimsenin can mesuliyetini üzerinize almayın tabii ki. Bunun dışında alabileceğiniz her türlü sorumluluğu yüklenin. Bu sizi rütbeliler gözünde yüceltecek ve bazı imtiyazlarınız olacak.

Ehliyetin olduğunu söyleme.
Halk arasında ehliyetiniz olduğunu söylerseniz üzerinize araç zimmetleyip onun her türlü masrafını size ödeteceklermiş gibi bir inanış var. Eğer aracı doğru dürüst kullanırsanız kimse size gelip bir şey ödetmez. Kaza yaparsanız ve kabahatli siz değilseniz yine kimse size bir şey ödetmez. Hatta bazı durumlarda bakım onarım bölüğü el altından ufak tefek çarpmaları tamir eder, tutanak bile tutulmaz. Diğer taraftan eğer şoför olursanız rahat askerlik yaparsınız. İçtimalara, mıntıkalara çoğu zaman katılmazsınız. Seferiniz olmadığı zamanlarda gazinoda televizyon başında oturabilirsiniz. Eğer bir rütbelinin şoförü olursanız sizden iyisi yoktur.

Sessiz ol, her şeye karışma
Her işe burnunuzu sokun demiyorum tabii ki. Ama fazla pasif olmak size birş ey kazandırmaz. Aksine pasif olduğunuz için size ne bölük arkadaşlarınız ne rütbeliler saygı duymaz. Saygı duymadıkları zaman da ezmek için ellerinden geleni yaparlar. Nerede ne söyleyeceğinizi bilin, insanların karşısında güçlü durun.
ve diğerleri...

Yok efendim askerde mantık olmazmış da, yemekler kötüymüş, tuvaletler pismiş, koğuşta insanların ayakları kokarmış, günlerce, haftalarca yıkanacak fırsat bulamayacakmışsınız, rezil rüsva olacakmışsınız falan da filan....

Hiçbirisine inanmayın arkadaşlar. Sivilde duyduklarınızın çoğunun yalan veya eksik çıktığını göreceksiniz. Aslında gayet düzenli, otokontrol mekanizması inanamayacağınız ölçüde gelişmiş, aklınızı ve kabiliyetlerinizi kullanırsanız çok rahat edeceğiniz bir yere gidiyorsunuz. Acı çekmektense tadını çıkartmaya çalışın.Askere giderken ne götürmeli?
Birçoğumuz askerlik alışverişi için, askerliğini yapacağı yerin belli olmasını bekliyor ama biran önce bu işi aradan çıkartmakta fayda var. Zaten yapacağınız alışverişte, sonuca göre sadece iç çamaşırınızın rengi değişecek. Bu listenin bir bölümünü birliğinizde zaten verecekler. Fakat fazla mal göz çıkartmaz diyoruz ve orada geçireceğimiz zamanı rahat geçirmek için bol bol alıyoruz.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Giyim
Boyun cüzdanı
Postal bağcığı
Eşofman
Terlik
Havlu (mavi renk. El, yüz, banyo havlusu)
Banyo şortu (anadan doğma duş almak istemeyenler için)
Kemer
Çamaşır takımı (Karacı ve havacılar için yeşil, denizciler için beyaz. Paçalı alt, yarım kollu üst)
Havlu çorap
Yün çorap
Eldiven
Bere
Boyunluk
Postal için vatka
Postal için tabanlık (keçe veya silikon)

Araç-Gereç Postal kilidi
Dolap kilidi
Çanta kilidi
Kol saati (plastik, ucuz, su geçirmez)
Elbise askısı (Her sabah pijamamızı, her akşam kamuflajı askıya asacağız. Denetimde bakıyorlar)
Elbise poşeti (Askıyı poşetin içerisine sokup dolaba asıyoruz)
Kirli/Temiz çamaşır torbası (Yıkamada çamaşırların karışmaması için)
Dikiş seti
Çengelli iğne
Sabunluk (mavi)
Traş kutusu (mavi beyaz kutu)

Sağlık ve Temizlik
Postal spreyi
Pudra (Pişik ve mantar için, ilaçlı)
Mantar kremi
Yara bandı
Elbise fırçası
Ayakkabı boyası
Diş fırçası
Diş macunu
El kremi
Dezenfektan jel
Tırnak makası
Tıraş bıçağı (ucuzundan. yer değiştirmesin*)
Tıraş köpüğü (ucuzundan)
Tıraş aynası
Islak mendil
Selpak
Tuvalet kağıdı
Dudak koruyucusu
Kolonya

* Yer Değiştirmek: Askerde çalınma pek olmaz. Ama yer değiştirmeye sıkça rastlanır. Yer değiştirmek, bir eşyanın yerine kötüsünün koyulup, nispeten daha iyisinin alınmasıdır.

Askere gidecekler bunları biliyormusunuz_?
1 sayfadaki 1 sayfası