hukuk.forum.st
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hukuk,hukuki,adliye,dava,müvekkil,hukuk haberleri,avukat,savcı,hakim,forum

AramaLatest imagesAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Diyetinizin günah keçisi kim?

YazarMesaj
Jensen
Hukuk Forum
Jensen

Giriş Tarihi : 30/03/09
Yer : İstanbul
Rep Puanı : 14472
Rep Gücü : 6503
Diyetinizin günah keçisi kim? 2duy3hj

Diyetinizin günah keçisi kim? Empty
MesajKonu: Diyetinizin günah keçisi kim?   Diyetinizin günah keçisi kim? EmptyÇarş. Şub. 03, 2010 11:17 am

Diyetinizin çok iyi gittiği bir anda kocaman bir pasta dilimine “hayır” diyemediğiniz oldu mu? Eğer kendinize söz verdiğiniz bir hedefinizi başaramazsanız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] beyniniz hemen bir ‘neden’ aramaya başlar. Buna ‘günah keçisi’ de diyebiliriz.Uzun süredir diyetin psikolojisi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] başarısız diyetlerin nedenleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
tedavide psikolojik terapi desteğinin bireysel motivasyona etkileri
üzerinde çalışıyorum. Bu konuda Mezura Kliniği’mizde sürekli vaka
tartışmaları ve özel çalışmalar yapıyoruz. Bugün çalışma
arkadaşlarımızla birlikte önemli gördüğümüz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sık karşılaştığımız davranış ve tutumları sizinle paylaşmak istedim.

Hiç uygulamakta zorlanacağınız bir karar verdiniz mi? Diyetinizin çok
iyi gittiği bir anda kocaman bir pasta dilimine “hayır” diyemediğiniz
oldu mu? Eğer kendinize söz verdiğiniz bir hedefinizi başaramazsanız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] beyniniz hemen bir ‘neden’ aramaya başlar. Buna ‘günah keçisi’ de diyebiliriz.
- Egzersiz programını takip edecek zaman bulamadınız.
- Hedefinizden vazgeçtiniz zaten çok gerçekçi de değildi.
- İşten geç çıktınız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yoldan geçerken Linkleri Üyelerimiz Görebilir almaya mecbur kaldınız.
Disiplin neden bozuluyor?
Disiplinin gerçekten ne olduğunu anlamak için kendinizi tek bir kişi olarak değil[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] birçok insan olarak görmeniz gerekir. İçimizde coşkulu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kızgın[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] odaklanmış[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] plan yapan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
üzgün gibi yüzlerce değişik ‘ben’ler vardır. Ancak her ne kadar sahip
olduğumuz değişimlerimiz ve durumlarımız olsa da bir seferde sadece
‘biri’ olabiliriz. Birçok kişi kendisini özgün bir birey olarak görür.
Bizim tüm benlik anlayışımızın temeli[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ‘yatağa giden kişi ile sabah kalkan aynı kişidir’ fikri üzerine kuruludur. Sen[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ‘sen’sin.
Yatağa gittiğimde ‘yorgun ben’ veya sabah yataktan fırlayarak kalkmanın
kolay olacağını düşünen ‘heyecanlı ben’ olabilirim. Ama yedi saat sonra
‘yarı uyanık ben’ böyle düşünmüyor olabilir. Özdisiplin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sizin bu yüzlerce[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
binlerce değişik ‘ben’inizin bir arada çalışmayı kabul etmesi
becerisidir. ‘Motive olmuş sen’ veya ‘planlayan sen’in bir karar
vermesi ve sonra diğer bütün ‘sen’leri buna bağlı kalmaya ikna etme
becerisidir. Verilen sözleri tutmak zordur çünkü[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
siz uygulamaya çalıştığınızda söz veren çoktan çekip gitmiştir.
Verilecek sözü şekillendirirken insanların yaptığı birinci yanlış[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bunu mantıken kendileriyle yaptıklarını farz ederler. Söz vermekteki maksat aslında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kendimizin diğer tüm değişik ‘ben’ varyasyonlarımızla bir anlaşma yapmamızdır. Eğer ben her gün egzersiz yapmak için spor salonuna gitme konusunda söz vermişsem ‘tembel ben’e bunu bildirmem gerekir. Yoksa bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek demektir!

KENDİNİZE VERDİĞİNİZ SÖZLERİ TUTUN
Özdisiplinimizin ölçüsü[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] içimizdeki ‘ben’lerin birbirine olan saygısıyla ölçülür. ‘Yorgun ben’ sabah erken kalmak istemese de[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ‘motive olmuş ben’ aksini söylerse[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] her şeye rağmen bunu yapar.
Disiplin; zaman ve gayret gerektirir. Verdiğiniz sözleri yerine getirmekte daha fazla başarılar kazandıkça[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ‘siz’in diğer üyeleriniz motive olur. Disiplinli kişiler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çeşitli düşünceleri arasında üst derecede özinanç yaratmıştır. Bu özinanç[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kişilerin geçmişte uyguladıkları kuralları istemedikleri zamanlarda bile devam ettirmelerini sağlar.
Yerine getirmek istediğiniz sözlerinizi yazmaya başlayın. Manivela
gücüyle destekleyin ve özinanç ve disiplinle pozitif bir ivme
kazandırın. Kendinize verdiğiniz sözleri tutun ve kendinizin (en kötü
düşmanı değil)[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dostu olun.
iÇiNiZDEKi ‘BEN’LERLE TANIŞIN
Eğer bireysel gelişiminizi henüz tamamlamamış ve fazla özdisiplininiz yoksa bu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
kargaşa yaratır. Verdiğiniz sözlerin (kanunların) açık veya bulanık
olması fark etmez. Net ve kesin kanunların çok az etkisi vardır.
Eğer tüm değişik halleriniz arasında düzen içinde bir arada yaşama koşulları sağlamadıysanız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bir parça kağıdın veya bir arkadaşa verilen sözün o kadar insanı hizaya getirmesini bekleyemezsiniz.
‘Motive olmuş / sağlıklı sen’ egzersiz yapmak için spor salonuna gitmeye karar verse de ‘tembel sen’ aksini isteyebilir.
Ceza ve ödüller belirleyin
Eğer disiplininiz yoksa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] verdiğiniz sözleri daha anlamlı sonuçlarla takviye etmelisiniz. Toplum-da kanuna karşı gelenlere ceza verilir. Siz de[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kendiniz için oluşturduğunuz kanunlara bağlı kalmanız için ceza ve ödüller belirlemelisiniz.
Bu zorlamaya (baskı)[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ‘manivela gücü’ veya ‘kaldıraç’ denir. Örneğin bir roman yazmaya başlasanız ve o aşamada bir arkadaşınıza[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] romanı bitirdiğinizde geri almak üzere bir miktar para verirseniz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yazmaktan vazgeçmezsiniz.
‘Tembel sen’[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ‘yaratıcı yazar sen’in kanunlarının ruhu ile anlaşamayabilir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ama uygulamamanın bedelinin ağırlığını da inkar edemez.
Çoğu zaman[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ek ‘manivela gücü’ne gerek kalmaz ve verdiğiniz sözün sonuçları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sizin motive olmanıza yeterlidir.
Ancak siz devamlı olarak verdiğiniz önemli bir sözü tutmakta başarısız olursanız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] daha fazla ‘manivela gücü’ eklemeniz gerekir.

Diyetinizin günah keçisi kim?
1 sayfadaki 1 sayfası