hukuk.forum.st
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hukuk,hukuki,adliye,dava,müvekkil,hukuk haberleri,avukat,savcı,hakim,forum

AramaLatest imagesAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Kriz Hakikaten Teğet Geçti

YazarMesaj
Jensen
Hukuk Forum
Jensen

Giriş Tarihi : 30/03/09
Yer : İstanbul
Rep Puanı : 14472
Rep Gücü : 6503
Kriz Hakikaten Teğet Geçti 2duy3hj

Kriz Hakikaten Teğet Geçti Empty
MesajKonu: Kriz Hakikaten Teğet Geçti   Kriz Hakikaten Teğet Geçti EmptyC.tesi Ocak 30, 2010 8:12 pm

Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 'Kriz Bizi Teğet Geçti Dediğimiz Zaman Dalga Geçenler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Şimdi Oturup Yeni Muhasebe Yapıyorlar.' Dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ''(Bu kriz bizi teğet geçti) dediğimiz
zaman dalga geçenler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şimdi oturup yeni muhasebe yapıyorlar. Kriz hakikaten teğet geçti'' dedi.
Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Bağcılar'da yaptırılan ''212 İstanbul Power Outlet Alışveriş Merkezi''nin açılış töreninde yaptığı konuşmada[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] küresel finans krizi şartlarında böyle devasa bir yatırımın gerçekleşmesinin manidar olduğunu vurgulayan Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben küresel krizin dünyayı etkisi altına aldığı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
en ağır şartlarda ilerlediği dönemlerde bile 'yatırım yapın' dedim.
Bunu niye söylüyorum çünkü kriz dönemlerinde yapılan yatırımlar o
yatırımı yapanlara normal şartlarda yapılan yatırımlardan daha çok
kazandırır ilkesinden hareketle bunu söyledim. Bunu bazıları hafife
aldı ama bazı iş adamlarımız buna inandılar."

Birçok uluslararası kuruluşun açıklama yaptığını[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu açıklamalarda Türkiye'nin 2010 ve sonrasında dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ekonomileri arasında yerini alacağının ifade edildiğini söyleyen Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] "Türkiye[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] küresel kriz sürecinde notu artabilen işte bu 14 ülke arasında yer alma başarısını gösterdi. Bunu ben söylemiyorum[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dünyanın kredi derecelendirme kuruluşları söylüyor. Bu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yere emin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kararlı bir şekilde basmak suretiyle geldiğimiz noktadır. 'Bu kriz bizi teğet geçti' dediğimiz zaman dalga geçenler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şimdi oturup yeni muhasebe yapıyorlar. Kriz hakikaten teğet geçti. Özellikle finans kuruluşlarından bunu dinliyoruz. Vaka budur[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gerçek budur. Umutsuzluğa kapılmadan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
karamsarlığa asla prim vermeden elbette temkini elden bırakmadan biz
yolumuza devam ediyoruz. Küresel kriz şartları içinde biz hiçbir zaman
felaket tellallığına prim vermedik" şeklinde konuştu.

Erdoğan IMF ile görüşmelere de değinerek şunları kaydetti:
''(IMF ile gidin anlaşma yapın) dediler. Biz 2 yıldır IMF ile oturduk[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] masada dedik ki (şöyle şöyle olursa eyvallah[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olmazsa kusura bakmayın). Ne oldu? İki yıldır biz IMF'siz gidiyoruz. Ha bu demek değil ki biz IMF ile anlaşmayacağız. Çünkü biz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] IMF'nin zaten ortaklarındanız. Böyle de bir özelliğimiz var. IMF[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
aslında akredite bir kuruluştur. Yani IMF ile olan münasebetleriniz
sizi uluslararası camiada çok daha farklı yerlere taşır. Biz bir kasaba
devleti değiliz. Biz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yıllarca geçmişi olan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bir farklı imparatorluk kurmuş[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
geçirmiş bir dünya devletiyiz. Bizim böyle bir özelliğimiz var. Onun
için tabii Türkiye'nin adını ağzına alanlar biraz dikkatli olmalı. Bu
ülke bereketli bir ülke[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu ülkenin insanı güçlü.''

İhtiyaçların sınırsız ancak imkanların sınırlı olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerektiğini[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bunun ekonominin temel ilkelerini oluşturduğunu ifade eden Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ihtiyaçların hiçbir zaman bitmeyeceğini[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu nedenle değerlendirmenin de buna göre yapılması gerektiğini söyledi.
Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ''7 yılda tek tek her bir vatandaşımızın gelir düzeyini[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yaşam standardını[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] satın alma gücünü artırmanın mutluluğu içindeyiz. İdeal olana ulaştık mı? Hayır. Daha almamız gereken mesafeler var'' dedi.
Ülkenin ve milletin kaynaklarını çarçur etmeden[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yolsuzluğa asla ve asla göz yummadan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] israfı önleyerek kaynakları arttırdıklarını ve bunu tek tek vatandaşlara aktardıklarını dile getiren Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bir diğer yandan da Türkiye'nin modernleşmesi yönünde eğitimden sağlığa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] emniyetten ulaşıma[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarıma varıncaya kadar her alanda yatırımları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] önceki yıllarla mukayese edilmeyecek şekilde artırarak devam ettirdiklerini kaydetti.
Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sözlerini şöyle sürdürdü:
''Ücretler hala istediğimiz seviyede olmayabilir. İşçimiz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] memurumuz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] emeklimiz hala arzu ettiğimiz yaşam koşullarına ulaşmamış olabilir ama 7 yıl önce neydi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bugün ne? 7 yıl önce asgari ücretle evinize ne kadar yumurta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kaç kilo ekmek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kaç kilo peynir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kaç kilo pirinç[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
yağ ve tereyağ alıyordunuz? Bunların hesabını bir yapın. Bir de bugün
asgari ücretle ne kadar alıyorsunuz onun bir muhasebesini yapın. Ben
yaptım. Göreceksiniz bugün çok daha fazlasını alıyorsunuz. Bakın para
konuşmuyorum. Mal-para konuşuyorum. Ne kadar alıyordunuz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bugün ne kadar alıyorsunuz? Hesap böyle yapılır.''

Devletin borçlanma faizinin yüzde 63'ten yüzde 7'ye kadar indiğini[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] en son rakamın 8-9'larda olduğunu vurgulayan Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ''7 yıl önce hayatımızda neler yoktu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bugün neler var. 7 yıl önce nelere para ayıramıyorduk[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bugün nelere para ayırıyoruz. Bunu görmek durumundayız'' dedi. Türkiye'nin değiştiğini belirten Erdoğan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] "Bunu artık ister kabul etsinler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
ister kabul etmesinler. Gerçekler ortada ve ben küçük esnafımızın bu
noktadaki şikayetlerini de biliyorum ama onlar da artık bu gerçeği
görecekler. Ne yapacaklar? Bu sorunu sivil toplum örgütleriyle kendi
aralarında birleşmek suretiyle aşacaklar. Belki marketler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
belki süpermarketler halinde onlar da bulundukları yerlerde bunu böyle
aşmanın gayreti içinde olacaklar. Hayatın gerçeği bu. Sürekli ilerlemek
durumundayız. Bu gerçeği de göreceğiz" diye konuştu.

Kriz Hakikaten Teğet Geçti
1 sayfadaki 1 sayfası