hukuk.forum.st
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hukuk,hukuki,adliye,dava,müvekkil,hukuk haberleri,avukat,savcı,hakim,forum

AramaLatest imagesAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Önüne Baksana Kör Müsün ..?

YazarMesaj
Jensen
Hukuk Forum
Jensen

Giriş Tarihi : 30/03/09
Yer : İstanbul
Rep Puanı : 14472
Rep Gücü : 6503
Önüne Baksana Kör Müsün ..? 2duy3hj

Önüne Baksana Kör Müsün ..? Empty
MesajKonu: Önüne Baksana Kör Müsün ..?   Önüne Baksana Kör Müsün ..? EmptyÇarş. Mart 10, 2010 1:31 pm

Soğuk bir gündü. Kar aralıksız yağıyordu. Gün içinde yaşadığım üst üste tersliklerden canım sıkkın. Öfkeliydim.
Evde durmamalıydım. Çıkıp gitmek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] canımı ceviz kabuğunun içinden bir an önce kurtarmak lazım. Yürümek en iyisi. Bir yere gitmeden[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] öylece yürümek. Kendimi dışarı attım.

Tuhaf[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kimse soğuğa aldırmıyor. Herkes mutlu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hatta çoğunun yüzünde gülümseme bile farkediliyor . Ne bileyim[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ya da bana öyle geliyor.

Kızılay'dayım. Ne kalabalık!.. Kaldırımda rahatça yürümenin imkanı yok. Ama ben yürümek istiyorum. Kimse bana dokunmadan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ben kimseye dokunmadan sadece yürümek. Ama ne mümkün!.. Vitrin önlerine birikmiş kalabalıklar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ağır aksak yürüyenler habire önümü kesiyor.

Bugün yürümeliyim. Bu kaldırım kalabalıksa diğeri var. Ama bu
şehirler... İnsanın bittiği yerde bir ağaç çıkıyor karşıma. Kaldırımın
ortasında. Ya da bir çöp bidonu. Yolumun üstüne park edilmiş bir araba…
Öfkem artıyor. Çekilin önümden diye bağırmamak için dişlerimi
sıkıyorum. Bir dağda olsam[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çölde ya da...

Mithatpaşa Caddesi sakin olabilir mi? En iyisi oraya yürümek. Sonra da
bir otobüse atlayıp gitmek. Nereye gittiği hiç önemli değil.

İyi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] otobüs durağı biraz ileride. Önümde yürüyen üç kişi yanyana [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kaldırımı kaplamış yürüyorlar. Babanızın mülkü ya [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
yürüyün bakalım diye homurdandım. Hızlanıp yanlarından geçmeye
niyetlendim. Ama bu sefer bir ağaç kesti önümü. Hışımla kaldırımdan
aşağı indim. Ağacın solundan tekrar kaldırıma çıkmak üzereydim ki...
Küt!... Kötü çarpışmıştık. Kafa kafaya. Dişlerimi sıktım. Çarpıştığım
adama baktım. Öfkeden gözlerimden ateş fışkırıyor olmalıydı. Adam
sızlanarak burnunu tutuyordu. Benimki de feci sızlıyordu. Bu kadar
olmazdı ama. Tüm öfkemi kusarcasına parladım:

- Hop[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yavaş be! Önüne baksana[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kör müsün?

Cevap bekledim. İçimden onun da sert çıkmasını isteyerek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ki o zaman adama abanacaktım.

Ellerini yüzünden çekti[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hiçbir şey demedi. Kötü görünüyordu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
kötü ve acınacak halde. Yavaşça yere eğildi. Elleriyle yoklayarak
birşey arıyordu. Yoksa zaman mı kazanıyordu? Ne düşürmüştü ki?
Doğruldu. Aradığı şey elinde... Elinde bir baston. Âmâ bastonu!.. Aman
Allahım [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adam gerçekten körmüş! Ne yaptım ben!..

Nutkum tutulmuştu. Hiçbir şey diyemedim. Öfke möfke herşey uçup gitmiş[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ayaklarım boşlukta gibi kalakalmıştım. Bastonunu açmasına yardım etmeye çalıştım.

- Sağol[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedi.

-Hay Allah[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedim; hay Allah[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
hay Allah... Kaç kez dediğimi bilmeden dedim. Sonra ne diyeceğimi
bilmeden sustum. Şimdi içimden gülmek geliyordu. Durumun komik bir yanı
da vardı belki ama ondan değil. Sinir boşalması. Önce tuttum[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sonra dayanamadım[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kahkahalarla gülmeye başladım. Allah Allah [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kör müsün dediğim adam kör çıktı!..

Güldüm[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] güldüm... Gözlerimden yaş geldi. Nihayet sinir krizim durunca sordu:

- Niye gülüyorsun?

Sesi yumuşak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hatta suçlu gibiydi.

- Kusura bakma[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedim; elimde olmadan...

Ama kötü olmuştum. Kendimden utandım o an. Ondan utandım. Çok ekşindiğini hissettim. Ciddileştim:

- Özür dilerim[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedim; canım sıkkın da... Öfkeliydim. Dikkatsiz olan bendim. Çok hızlı yürüyordum[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu yüzden çarpıştık.

- Ben özür dilerim[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedi; benim suçum. Kaldırımdan inmek isterken duraklamıştım.

- Gerçekten üzgünüm. Özür dilerim[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedim tekrar.

- Önemsemeyelim[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olan oldu bir kere[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedi. Gülümsüyordu.

Ne temiz bir yüzü[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ne sakin bir gülüşü vardı. Ba ştan aşağı süzdüm onu. Orta boylu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hafif kilolu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] otuz yaşlarında. Üzerinde sadece ceket vardı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] paltosu yok. Üşüdüğü belliydi. Ayrılmadan önce[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] suçumu telafi edebilmek için sordum:

- Sizin için yapabileceğim bir şey var mı?

- Mümkünse karşı kaldırıma geçmeme yardımcı olun[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedi.

- Tabi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedim koluna girerken. Geçerken bizi gören araçlar durdu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] karşıya geçtik.

Elleri dikkatimi çekmişti. Buz gibiydi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
çatlaktı. İçim burkuldu. Özür dilememin ne anlamı vardı? Birşeyler
yapmalıydım. Gözüme ilerdeki pastanenin tabelası ilişti. Aslında benim
de midem kazınıyordu. Birlikte yerdik. Hem de ısınmış olurdu. Teşekkür
etti. Gitmesi gerektiğini söyledi. Fakat ısrar edince[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

- Ama sadece bir bardak çay[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedi.

Pastanede kalorifer peteğinin yanına oturttum onu. Çayını karıştırabileceğimi söyledim[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] karşı çıktı. Sonra sordu:

- Ne iş yapıyorsun?

- Öğrenciyim.

- Çok sinirliydin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ne oldu?

- Evet[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sahiden de bugün iyi değilim. Amaçsızca dolaşıyordum[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedim. Canımı sıkan şeyleri anlattım. Sonra onu konuşturdum.

Bir çay kaç oldu bilmiyorum. Birisi geldi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] diğeri gitti. Âmâ arkadaş hakikaten hoş sohbet[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] iyi bir insandı. Çok da espriliydi. Sohbeti bölüp saati sordu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] söyledim.

- Çok geç olmuş[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kalkalım mı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedi.

- Bir şartla[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedim. Duraksadı önce.

- Hayırdır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ne şartı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] diye sordu.

- Bana telefon numaranı ver[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] görüşelim.

Cebimden kağıt kalem çıkaracakken ellerimin yağlandığını farkettim.
İzin isteyip lavaboya gittim. Döndüğümde âmâ arkadaş elinde katlanmış
bir peçete tutuyordu.

- Telefon numaram burada[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dedi; garsona yazdırdım.

Peçeteyi cebime koydum[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kalktık. Bayındır sokağa kadar birlikte yürüdük[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] orada ayrıldık.

Aradan hayli zaman geçmişti. Bir hafta sonu âmâ arkadaş aklıma düştü .
Oturur sohbet ederdik. Telefon numarası hâlâ o gün koyduğum cebimde
olmalıydı. Çıkarıp kaydetmemiştim. Ceplerimi karıştırdım[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] peçeteyi buldum. Yıpranmıştı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dikkatlice açtım. Ama telefon numarası yerine iki satırlık yazı vardı peçetenin üstünde. Ş
aşkınlık ve merakla okudum:

Gönül yapmak gelmiyorsa elinden
Bari gönül yıkılmasın dilinden.

Kalakaldım. Ne yapacağımı bilemedim. Peçeteyi katlayıp[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] cüzdanımın en gizli yerine sıkıştırdım.

Şimdi ne zaman bir âmâ görsem[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] o mu diye bakıyorum. Hâlâ rastlayamadım. O arkadaş nerede şimdi?.

Önüne Baksana Kör Müsün ..?
1 sayfadaki 1 sayfası